Napady
ang. SeizuresNapady to nagłe zmiany w zachowaniu, które charakteryzują się zmianami w zmysłowym postrzeganiu lub aktywności ruchowej, co związane jest z nieprawidłowym spalaniem komórek nerwowych w mózgu. Jako przykład napadów można wymienić padaczkę, czyli chorobę, która charakteryzuje się nawracającymi napadami, drgawkami, itp.

Napady, są znane w medycynie już od wielu wieków, jednak pierwszą klasyfikację tego zaburzenia dokonano dopiero w 1964 roku. Obecna klasyfikacja pochodzi z 1981 roku i jest oparta o badania eleketroencefalograficzne (EEG). W związku z tym, napady są podzielone na ogniskowe lub ogólne.

Napady ogniskowe (częściowe) mają miejsce w momencie, gdy jest ograniczona lub zatrzymana prawidłowa komunikacja między komórkami nerwowymi, przez co wywołują one wadliwe impulsy. Napady ogniskowe zawsze występują tylko na jednej półkuli mózgu i można je podzielić na proste lub złożone, w zależności od poziomu świadomości człowieka podczas ataku. Zatem proste napady częściowe występują, gdy pacjent zachowuje świadomość podczas ataku, natomiast złożone napady, mają miejsce wtedy, gdy na czas ataku chory traci przytomność.

Przyczyny
Napady częściowe mogą być spowodowane przez różne wady wrodzone, urazy głowy, rozwijające się guzy mózgu, udar mózgu oraz infekcje mózgu lub blisko znajdujących się struktur. Napady toniczno ? kloniczne (z utratą przytomności, drgawkami) są związane z nadużywaniem narkotyków, alkoholu oraz niskim poziomem glukozy i sodu we krwi. Ponadto, ataki mogą wywołać leki psychiatryczne oraz przeciwhistaminowe a nawet niektóre antybiotyki.
Gdy napadowi towarzyszy utrata świadomości, może być to spowodowane przez nieprawidłowy poziom niektórych substancji chemicznych w mózgu, które mają wspomagać pracę komórek nerwowych.

Objawy napadów dla każdego mogą być inne.


 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Napady
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Arytmia
Autyzm
Bulimia
Cukrzyca
Dna moczanowa, artretyzm, skaza moczanowa
Dychawica oskrzelowa, astma oskrzelowa
Narkomania
Nerwica lękowa
Omdlenie
Padaczka, epilepsja
Toczeń rumieniowaty układowy
Wodogłowie, hydrocefalia, wodomózgowie
Zespół Reye?a
Bronchoskopia
Drgawki
Napady
Omdlenie, krótkotrwała utrata przytomności
Witamina B6, pirydoksynaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj