Określanie dni płodnych, płodność, dni płodne
ang. Determination of the fertile daysDni płodne to takie, w ciągu których, kobieta może zajść w ciążę. Najczęściej, pary planujące dziecko, starają się o zapłodnienie między 11- tym a 14- tym dniem w 28- dniowym cyklu owulacyjnym kobiety. Tak na prawdę ciężko określić, kiedy u danej kobiety dochodzi do owulacji. Zwykle lekarze, zalecają pacjentom, którzy starają się o dziecko, kontakty seksualne między 7 a 20- tym dniem cyklu. Badania wykazały również, że regularne współżycie, co 2 ? 3 dni również zwiększa szansę na zajście kobiety w ciążę.

Plemniki, mogą żyć w organizmie kobiety od 3 do 5 dni.

Jeśli kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe i nie ma pewności kiedy pojawia się u niej owulacja, możliwe jest przeprowadzenie badania przy pomocy zestawu wskaźników owulacji.
Zestawy takie, można nabyć w każdej aptece, a badanie przy ich pomocy polega na pomiarze stężenia hormonu luteinizującego w moczu.

Są także inne metody, które pozwalają określić, kiedy możliwe jest skuteczne zapłodnienie.
 

REKLAMA


1. Obserwacja wydzieliny z szyjki macicy.
Płyn, który znajduje się w szyjce macicy w każdej fazie cyklu miesięcznego ma inną konsystencję. Dzięki obserwacji tych zmian, możliwe jest określenie dni płodnych. Poniżej opisane są kolejne fazy cyklu miesięcznego w kierunku zmian w konsystencji wydzieliny.

? Miesiączka (płyn w szyjce macicy nie jest obecny),
? Suchość pochwy (w szyjce macicy nie ma żadnej wydzieliny),
? Lepka wydzielina z pochwy,
? Biała / kremowa wydzielina, która jest dość rzadka (dni płodne),
? Czysta, rozciągliwa wydzielina z pochwy(dni płodne),
? Następna miesiączka.

Gdy wydzielina z pochwy jest bardzo elastyczna, rozciągliwa i śliska, oznacza to, że kobieta jest na etapie dni płodnych. Aby ocenić stan swojej wydzieliny, można po prostu dotknąć ją palcami. Jeśli śluz wyczuwalnie się rozciąga, jest to oznaka, że zachodzi owulacja.

2. Kontrolowanie temperatury ciała.
Po owulacji, temperatura ciała wzrasta i utrzymuje się na takim poziomie przez jakiś czas. Tuż przed owulacją temperatura ma tendencję do obniżenia się, by w momencie wyzwolenia komórki jajowej znowu wzrosnąć.

Aby zmierzyć temperaturę ciała należy użyć specjalnego termometru tuż po przebudzeniu, będąc jeszcze w łóżku. Jeśli temperatura ciała waha się między dwoma wartościami, zawsze należy przyjąć za właściwą tę niższą. Dobrze jest sprawdzać i zapisywać temperaturę codziennie przez jakiś czas, po czym, po przejściu całego cyklu możliwe będzie określenie dni płodnych i niepłodnych. Temperaturę należy mierzyć leżąc i nie wykonywać żadnych ruchów, które mogłyby podnieść jej wartość.

Pomiar temperatury jest użytecznym wskaźnikiem płodności. Po przeanalizowaniu w ten sposób kilku cykli, można na prawdę dokładnie określić, w jakich dniach dochodzi do owulacji.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Określanie dni płodnych, płodność, dni płodne
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Określanie dni płodnych, płodność, dni płodneTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj