Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, zespół
ang. Disseminated intravascular coagulation, DICRozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe to zaburzenie krzepnięcia krwi, które wynika z nadmiernej stymulacji mechanizmów krzepnięcia znajdujących się w organizmie, podczas różnych chorób, stresu czy urazów. Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe występuje najczęściej w obrębie naczyń włosowatych i mikrokrążenia. Mówi się, że jest to wtórne powikłanie różnych chorób, które w jakiś sposób, bez powodu, pobudzają do pracy układ krzepnięcia.

Przyczyny
Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe ma miejsce w sytuacji, gdy układ krzepnięcia w organizmie jest aktywowany podczas pewnych urazów i chorób. Płytki krwi w takiej sytuacji, zaczynają krążyć po całym ciele tworząc małe skrzepy krwi (skrzepliny) i odkładać je głównie w naczyniach włosowatych. Po jakimś czasie powoduje to, że elementy potrzebne do procesu krzepnięcia, zostają zużyte i nie mogą zostać wykorzystane, a powstałe wcześniej skrzepy są rozpuszczane, co w ostateczności powoduje krwotoki wewnętrzne, w różnych częściach ciała. Można powiedzieć, że jest to paradoks, gdyż organizm najpierw sam wytwarza skrzepy, aby zapobiec urazowi, a następnie sam rozpuszcza je wywołując jeszcze poważniejsze uszkodzenia.

REKLAMA

Czasami proces ten nazywany jest także koagulopatią konsumpcyjną, gdyż elementy niezbędne do krzepnięcia (fibrynogen, płytki krwi, protrombina oraz czynniki krzepnięcia V, VIII i X) są bardzo szybko zużywane.

Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe należy podejrzewać u każdego, kto ma skłonność do niewyjaśnionych krwawień i jednocześnie doświadczył stanu klinicznego, który mógł pobudzić do pracy czynniki krzepnięcia krwi. Takim stanem może być przykładowo przedwczesne oddzielenie się łożyska od macicy, przenoszenie martwego płodu, zator spowodowany płynem owodniowym, rak trzustki, płuc, żołądka, prostaty lub ostra białaczka. Przyczyną rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego może być także niedociśnienie tętnicze. Ponadto, jako czynniki ryzyka wymienia się różnego rodzaju urazy, oparzenia, udar mózgu, przebyte operacje, różne rodzaje zakażeń wywoływane przez grzyby i bakterie, ukąszenia gadów oraz zatory tłuszczowe. Krwotoki, związane z rozsianym wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym mogą pojawić się nagle i być bardzo poważne, a nawet prowadzić do śmierci. W innych przypadkach, gdy krwotok rozwija się powoli, można zaobserwować krwawienie z dziąseł i nosa, siniaki, które pojawiają się po lekkich uderzeniach oraz czerwone plamki pod pierwszą warstwą skóry.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, zespół
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Impotencja, zaburzenia erekcji
Stwardnienie rozsiane, SM
Zapalenie cewki moczowej
Zaparcia
Ataksja, niezborność ruchów
Chelatacja, chelacja
Drżenie mięśni, fascykulacja, drżenie pęczkowe
Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, zespół
Spastyczność
Wewnątrznaczyniowe USGTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj