Defibrylacja
ang. DefibrillationDefibrylacja jest to proces, w którym specjalne urządzenie wysyła porażenie prądem do serca, aby przywrócić rytm serca lub spowolnić bardzo szybkie tętno.

Po co przeprowadzana jest defibrylacja?
Defibrylacja wykonywana jest najczęściej po to, by utrzymać pacjenta, u którego, z różnych powodów, doszło do zatrzymania akcji serca, przy życiu. Defibrylacja powinna zostać przeprowadzona od razu, gdy tylko zostanie zauważony brak tętna.

W jakich sytuacjach defibrylacja nie może zostać wykonana?
Defibrylacji nie powinno się wykonywać u pacjenta, który ma wyczuwalne tętno, gdyż może to spowodować śmiertelne zaburzenie rytmu serca lub całkowite zatrzymanie akcji serca. Elektrod używanych podczas defibrylacji, nie powinno się kłaść na piersi kobiety oraz tuż nad rozrusznikiem.

Na czym polega defibrylacja?
Gdy dojdzie do fibrylacji, czyli migotania komór serca, prawidłowy przepływ krwi jest zatrzymywany a następnie, bardzo szybko rozwija się uszkodzenie mózgu oraz zatrzymanie akcji serca. Każda kolejna minuta migotania komór serca, zmniejsza szansę na ponowne uruchomienie serca, dlatego też po kilku minutach może dojść do śmierci, jeśli nie zostanie podjęta reanimacja, czyli defibrylacja.
Defibrylacja, może pomóc ocalić życie pacjenta, jednak tylko wtedy, gdy przeprowadzi się ją natychmiast po zatrzymaniu akcji serca.

REKLAMA


Defibrylacja, to krótkie porażenia prądem, wykonywane przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego elektrod, które mają pobudzić serce do wznowienia swojej pracy i jednocześnie uregulować jego rytm. Defibrylator to urządzenie eletryczne, które prowadzi impulsy elektryczne z elektrokardiografu do dwóch elektrod. Owe elektrody, podczas defibrylacji, są umieszczane na klatce piersiowej pacjenta, a następnie, poprzez specjalny przycisk, wywołuje się porażenie elektryczne. Podczas defibrylacji, stale jest monitorowany puls pacjenta. Proces reanimacji za pomocą defibrylatora trwa do momentu, aż stan pacjenta się ustabilizuje, lub jeśli istnieje podejrzenie, że dalsze próby nie wprowadzą serca w ruch.

Początkowo, defibrylatory były używane wyłącznie w karetkach pogotowia oraz szpitalach. Kiedy zapotrzebowanie na tego typu urządzenia wzrosło, stworzono tzw. defibrylatory zewnętrzne, które można znaleźć przykładowo, w samochodach policji, samolotach, imprezach publicznych, itp. Defibrylatory zewnętrzne są o wiele mniejsze, poręczniejsze a co za tym idzie, wygodniejsze niż dawniej. Dzięki komputerowi, urządzenie może być używane nawet przez osoby, które nie znają się na medycynie, gdyż pozwala ustalić kiedy powinno dojść do wstrząsu, lub ewentualnie zabrania porażenia pacjenta ze względu na różne czynniki.

Przed użyciem defibrylatora, zanim dojdzie do wstrząsu, na elektrody nakłada się specjalny żel lub pastę.

Po defibrylacji, pacjent, powinien być przez jakiś czas pod stałą obserwacją oddechu oraz rytmu serca. Jeśli stan zostanie ustabilizowany, pacjent może zostać wypisany do domu. Aby potwierdzić poprawę stanu zdrowia wykonuje się EKG oraz rentgena klatki piersiowej. W razie potrzeby po defibrylacji podaje się dożylnie specjalne leki. Skóra klatki piersiowej, na której po defibrylacji pozostały maść lub żel, jest dokładnie oczyszczana, po to, by nie doszło do podrażnienia lub oparzenia. Jeśli natomiast doszło do jakichś zmian skórnych w wyniku defibrylacji, na skórę stosuje się specjalny krem przeciw oparzeniom.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Defibrylacja
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Defibrylacja
Resuscytacja krążeniowo ? oddechowa, RK-O, CPRTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj