Hemodynamika serca
ang. Cardiac hemodynamicsHemodynamika jest to ważna część układu krążenia, która odpowiada za wytworzenie w układzie sercowo ? naczyniowym prawidłowego ciśnienia pompowanej krwi. Utrzymanie odpowiedniego krążenia krwi (przepływu krwi) jest niezbędne, gdyż tylko dzięki temu wszystkie tkanki organizmu mogą mieć dostęp do tlenu, co z kolei pozwala utrzymać organizm w zdrowiu i pełni sił.
Podczas badań, siłę dynamiki określa się dzięki połączeniu różnych wartości, np. ciśnienia krwi oraz przepływu krwi, w poszczególnych węzłach układu sercowo ? naczyniowego.

W tym artykule, skupimy się na hemodynamice systemowej, wytwarzanej przez lewą część serca. I tu może się pojawić pytanie: dlaczego akurat ten rodzaj hemodynamiki? Otóż badania wykazują, że hemodynamika systemowa jest najczęstszą przyczyną większości chorób układu krążenia i innych, podobnych zaburzeń, np. zastoinowej niewydolności serca oraz nadciśnienia tętniczego.

Znaczenie i stan wiedzy w kierunku hemodynamiki w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie uległ zbyt dużym zmianiom. Powszechnie znany pomiar ciśnienia tętniczego krwi, można również określić pomiarem hemodynamiki, gdyż są to te same wartości, jednak znane pod innymi nazwami. Ponadto, pomiar pojemności minutowej serca (litr / min) albo pomiar zablokowanego ciśnienia przez wprowadzenie do tętnicy płucnej specjalnego cewnika (nazywanego także cewnikiem Swana ? Ganza), także są określane pomiarami należącymi hemodynamiki.

REKLAMA

Pomiary sił hemodynamicznych poprzez cewniki, są bardzo kosztownymi badaniami i powinny być przeprowadzane w odpowiednio sterylnym środowisku oraz przez dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Znane są również powszechnie, głosy sprzeciwu dla tego badania, z tego względu, że wprowadzenie cewnika może czasami wywołać pewne niepożądane powikłania zdrowotne. Zdania są jednak podzielone. Był długi okres w historii medycyny, podczas którego większość lekarzy z obawy przed konsekwencjami nie chciało wykonywać tego badania.

Dostarczenie do każdej tkanki organizmu odpowiedniej ilości tlenu jest gwarantem pełnego zdrowia i funkcjonalności narządów wewnętrznych. Mimo to, badanie pomiaru przepływającej przez organizm krwi bogatej w tlen, jest obecnie bardzo rzadko przeprowadzane. Większość pacjentów zgadza się wyłącznie na badanie ciśnienia tętniczego krwi (np. podczas nadciśnienia tętniczego), gdyż utarło się powszechnie, że nie ma potrzeby wykonywania dwóch takich samych badań, mimo, iż są to tak na prawdę zupełnie różne testy.

Mimo, iż od kilkunastu lat badanie siły hemodynamicznej stało się nieszkodliwe dla zdrowia, nadal nie jest ono rutynowym i powszechnym badaniem w większości klinik i szpitali.


 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hemodynamika serca
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Akromegalia
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Arytmia
Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
Blok przedsionkowo ? komorowy
Blok serca
Borelioza
Celiakia
Cholera, cholerae
Choroba Creutzfeldta – Jakoba, zespół Nevina-Jonesa, stwardnienie kurczowe, stwardnienie rzekome
Choroba Gravesa- Basedowa, choroba Basedowa
Choroba motylicza, fascioloza
Choroba posurowicza
Choroba Raynauda
Aminotransferaza alaninowa, AlAT, ALAT, ALT, GPT
Aminotransferaza asparaginianowa, AST, AspAT, GOT
Anafilaksja, reakcja anafilaktyczna
Angiografia
Angioplastyka balonowa
Aorta, tętnica główna
Asystolia
Badanie dopplerowskie, badanie metodą Dopplera, ultrasonografia
Badanie echokardiograficzne, ultrasonografia serca, UKG
Badanie serca
Beta- blokery, leki beta-adrenolityczne, ?-blokery, leki ?-sympatykolityczne, ATC
Białko C- reaktywne
Biopsja mięśnia sercowego, biopsja serca
Biopsja tarczycy
Ból sercaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj