Chrapanie
ang. SnoreChrapanie jest to dźwięk, który pojawia się u niektórych ludzi podczas snu, jako efekt drgania podniebienia. Chrapanie jest objawem, który można zaliczyć do grupy zaburzeń oddychania podczas snu. Powstaje w wyniku ocierania się o siebie podniebienia miękkiego (języczek), języka, migdałków i / lub mięśni tylnej części gardła. Chrapanie pojawia się tylko u niektórych ludzi jako przewlekły problem, u pozostałych może wystąpić od czasu do czasu. Zwykle, ryzyko chrapania, zwiększa się wraz z wiekiem. Praktycznie u połowy wszystkich osób po 60- tym roku życia, zaobserwowano problem z chrapaniem.

W niektórych przypadkach, chrapanie może być objawem poważniejszych zaburzeń związanych z tzw. bezdechem sennym. Bezdech senny pojawia się w wyniku zamknięcia dróg oddechowych (najczęściej w tylnej części gardła) w momencie, gdy człowiek podczas snu wdycha powietrze i dochodzi do zatrzymania się oddechu na około 10 sekund. Takie chwilowe zaburzenia w oddychaniu, podczas bezdechu sennego mogą się powtórzyć kilka razy w ciągu jednej nocy.

Osoby, które cierpią na bezdech senny, praktycznie zawsze chrapią, gdyż to samo zwężenie dróg oddechowych powoduje również drgania związane z występowaniem chrapania.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Chrapanie
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Przerost migdała gardłowego, trzeciego
Wtórne nadciśnienie tętnicze
Zapalenie migdałków, angina
ChrapanieTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj