Chirurgia plastyczna, chirurgia estetyczna
ang. Plastic surgery, cosmetic surgeryChirurgia plastyczna to określenie zabiegów, które polegają na rekonstrukcji zmienionych urazami części ciała czy widocznych wad wrodzonych, poprawie wyglądu danej części ciała, po to, aby wyglądała ładniej oraz przywróceniu utraconej części ciała w wyniku wypadku czy uszkodzenia. Chirurgia plastyczna wykonywana przez wszczepienie pacjentowi pewnych zastępczych i korygujących daną wadę elementów wykonanych głównie z tworzyw sztucznych, które są bezpieczne dla zdrowia. Tego typu operacje są bardzo skrupulatnie przygotowywane i omawiane z lekarzem, a także między pracownikami służby zdrowia, po to, aby zapobiec jakimkolwiek powikłaniom w trakcie zabiegu. 

Chirurgia plastyczna wymaga ogromnej staranności i precyzji w cięciach oraz w zszywaniu, ponieważ ryzyko pozostania po takim zabiegu blizny powinno zostać zminimalizowane do zera. Obecnie, zakres operacji plastycznych jest bardzo duży i właściwie nie ma już zabiegu, który nie mógłby zostać przeprowadzony. 

Chirurgia plastyczna to także zabiegi, które obejmują odsysanie tłuszczu (usunięcie nadmiaru tłuszczu z brzucha), dermabrazję (usunięcie trądziku, tatuaży, blizn) czy zmianę chrząstki, która znajduje się w uszach. 

REKLAMA

Z analizy przeprowadzanych zabiegów korekcji plastycznej wynika, że większość zabiegów dotyczy zmian związanych z twarzą. Często jest to konieczność, w przypadku wrodzonych deformacji lub przebytych urazów (m.in. oparzeń), ale w ostatnim czasie, równie często, są to zabiegi, które polegają na zmianach, wyłącznie w celach poprawy swojego wyglądu i uwydatnienia pewnych cech. U dzieci, najczęściej przeprowadzaną operacją jest korekcja rozszczepu podniebienia lub wargi (wada wrodzona, która uniemożliwia prawidłowy rozwój mowy i słuchu oraz połykanie). 

U dorosłych, bardzo często przeprowadza się plastykę nosa (przebudowa nosa), naciąganie luźnej skóry powiek, co jest wynikiem starzenia się (blepharoplastyka), lifting (odsysanie tłuszczu) oraz zmiany wielkości piersi (mammoplastyka). Mimo ogólnej opinii, że operacje plastyczne są dla kobiet, coraz więcej panów także decyduje się na różne korekcje w swoim wyglądzie.

Chirurgia rekonstrukcyjna to zabieg wykonywany u ofiar wypadków, których ciała uległy pewnym deformacjom. Może obejmować odbudowę kości po poważnym złamaniu czy przeszczep skóry. Oprócz tego, chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się wszczepianiem amputowanych narządów lub protez, czyli sztucznych elementów, które mają zastąpić brakujące kończyny, zęby, stawy, itp.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Chirurgia plastyczna, chirurgia estetyczna
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Niedobór witaminy A, retinol, retinolu
Niedoczynność tarczycy, hipotyreoza
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Przepuklina przeponowa
Szczelina odbytu, szczeliny okołoodbytnicze, nadżerki
Zespół Dresslera
Łysienie, wypadanie włosów
Chirurgia plastyczna, chirurgia estetycznaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj