Chemioterapia
ang. ChemotherapyTerminem chemioterapia określa się metodę leczenia środkami chemicznymi, które mają właściwości mogące zabić komórki nowotworowe, podawane pacjentom chorym na raka. Powszechnie nazywa się ten rodzaj terapii chemią.

Większość leków podczas chemioterapii podaje się dożylnie bądź domięśniowo, chociaż niektóre z nich są również przyjmowane doustnie. Chemioterapia jest metodą leczenia systemowego, czyli podany lek, przechodzi wraz z krwią przez każdą część ciała.

Pacjenci, którzy wymagają kilku cykli chemioterapii są zwykle na stałe podłączeni do cewnika (cienkiej, elastycznej rurki), którego jeden koniec umieszczony jest w dużej żyle znajdującej się w klatce piersiowej, natomiast drugi znajduje się na zewnątrz ciała lub jest podłączony do małego urządzenia, które umiejscowione jest tuż pod skórą. 

Chemioterapia jest na ogół przeprowadzana w kilku cyklach: najpierw jest okres leczenia, czyli podawania leków, potem następuje okres rehabilitacji po zabiegu, po czym znowu podaje się leki i taki proces powtarza się kilka razy. Chemioterapia może być przeprowadzona w szpitalu, w specjalnej klinice, a także w domu pacjenta. W zależności od ilości i rodzaju podanych leków bardzo możliwe, że pacjent będzie musiał na jakiś czas zostać zatrzymany w szpitalu na obserwację. 

Efekty uboczne chemioterapii zależą głównie od dawki leków, jaką otrzymał pacjent. Większość leków przeciwnowotworowych wpływa na komórki, które szybko się dzielą, a należą do nich głównie komórki krwi, które zwalczają infekcje (białe krwinki), pomagają w krzepnięciu krwi (płytki krwi) oraz przenoszą tlen do każdej części ciała (czerwone krwinki). Jeśli zostaną podane leki przeciwnowotworowe, pacjent traci odporność na wszelkiego rodzaju infekcje, mogą się pojawiać samoistne krwotoki, a także osłabienie i zmęczenie. 

REKLAMA

Oprócz komórek krwi, szybkiemu podziałowi ulegają także komórki przewodu pokarmowego. Może to doprowadzić do utraty apetytu, nudności, wymiotów lub owrzodzeń jamy ustnej. U niektórych pacjentów wymioty i nudności po chemioterapii są tak poważne, że podawane im są środki zapobiegające dalszemu rozwojowi tych objawów. Z czasem, po zakończeniu leczenia, wszystkie wyżej wymienione objawy znikają. 

Wypadanie włosów to kolejny, praktycznie zawsze spotykany skutek uboczny, pojawiający się po zastosowaniu leków przeciwnowotworowych. Niektóre rodzaje leków powodują tylko przerzedzenie oraz osłabienie włosów na głowie, podczas gdy inne, mogą spowodować utratę włosów zarówno na głowie, jak i na pozostałych częściach ciała. Istnieją jednak różne metody zapobiegania wypadaniu włosów przed rozpoczęciem chemioterapii, z którymi warto się zapoznać. Włosy po jakimś czasie od zakończenia terapii, zwykle zaczynają odrastać.

U niektórych mężczyzn i kobiet, leki przeciwnowotworowe mogą powodować utratę płodności, która może być tymczasowa lub stała, w zależności od rodzaju i ilości zastosowanych środków. W przypadku mężczyzn, dobrze jest, przed rozpoczęciem leczenia, oddać próbkę swojej spermy do banku nasienia, gdzie zostanie ona odpowiednio przechowana i na wypadek utraty płodności, wykorzystana w przyszłości do zapłodnienia. Kobiety podczas chemioterapii mogą nie mieć miesiączki, odczuwają zwykle uderzenia gorąca oraz suchość pochwy. Jeśli kobieta jest młoda, to po zakończeniu leczenia miesiączka powinna ponownie się pojawić.

Jeśli w wyniku chemioterapii, ale także radioterapii, doszło do całkowitego uszkodzenia komórek krwi, może zostać przeprowadzony przeszczep szpiku kostnego.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Chemioterapia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Białaczka
Choroba Raynauda
Hipogonadyzm męski, pierwotny, wtórny, wrodzony
Mięsak Kaposiego, opryszczka
Neuropatia obwodowa, uszkodzenie nerwów obwodowych
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Ostra białaczka limfoblastyczna
Półpasiec
Rak jądra
Rak skóry, czerniak złośliwy, złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych
Rak trzonu macicy, nowotwór złośliwy trzonu macicy
Zapalenie mięśnia sercowego
Złośliwe zapalenie ucha wewnętrznego
Łysienie, wypadanie włosów
Chemioterapia
Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowego
Niedrożność kanału łzowegoTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj