Krążenie pozaustrojowe, perfuzja
ang. Extracorporeal circulation, ECCKrążenie pozaustrojowe jest to zabieg polegający na utworzeniu obwodnicy (tzw. by ? passu) serca i płuc dokonywany podczas normalnej operacji. W tej sytuacji, zanim krew dojdzie do serca przechodzi przez specjalne urządzenie o nazwie płuco ? serce i dopiero potem przekazywana jest do tętnic krążenia. Urządzenie usprawnia zarówno pracę serca (pompuje krew), jak i płuc (dostarcza tlen do czerwonych krwinek). 

Dużo lepszym i mniej szkodliwym rozwiązaniem, niż wszczepienie płuco ? serca są różne rodzaje operacji pomostowania naczyń wieńcowych, wykonywanych w celu wprowadzenia nowych kanałów w sercu, tak, aby zmienić trasę przepływu krwi wokół odcinka tętnicy wieńcowej, która jest zablokowana przez depozyty tłuszczowe i inne odpady.

Pomostoswanie aortalno ? wieńcowe jest to dość często wykonywany zabieg, który przeprowadza się na otwartym sercu. Operacja ta wymaga zatrzymania na jakiś czas akcji serca, które na ten czas zastępuje urządzenie o nazwie płuco ? serce, po to by wszczepić nowy kanał dla przepływającej krwi, zachowując jej prawidłowy obieg. Dzięki ciągłym badaniom w tym kierunku, pomostowanie aortalno ? wieńcowe, coraz częściej przeprowadza się metodami mniej inwazyjnymi, bez konieczności otwierania całej klatki piersiowej, a poprzez niewielkie nakłucia. 

REKLAMA

Jako techniki mniej szkodliwe można wymienić pomostowanie tętnic wieńcowych bez użycia krążenia pozaustrojowego, roboty kardiochirurgiczne oraz małoinwazyjne pomostowanie tętnic wieńcowych. We wszystkich tych tętnicach, obwodnice tworzone są głównie z żył pobieranych z nóg pacjenta (zwykle z odcinka przy kości piszczelowej) oraz tętnic pobieranych z wnętrza klatki piersiowej (tętnica piersiowa wewnętrzna).W przypadku wykorzystania do utworzenia by ? passu tętnicy piersiowej, istnieje mniejsze ryzyko, iż będzie w przyszłości konieczność powtórzenia zabiegu.

Korzyści ze stosowania mniej inwazyjnych metod leczenia to przede wszystkim mniej dolegliwości pojawiających się po operacji, mniejsze ryzyko zarażenia ran oraz krótszy okres rekonwalescencji. Unikanie wykonywania krążenia pozaustrojowego uzyskiwanego dzięki urządzeniu o nazwie płuco ? serce, zwiększa ryzyko krwotoków wewnętrznych, rozwoju stanów zapalnych, powstawania zakrzepów, a także, może wpłynąć na rozwój różnego rodzaju powikłań do innych narządów, takich jak niewydolność nerek czy udar mózgu szczególnie u osób starszych lub z chorobą wieńcową. 

Operacje pomostowania naczyń wieńcowych są na ogół leczeniem wybieranym przez lekarzy dla pacjentów z chorobą wieńcową, która spowodowała poważne uszkodzenia oraz często u cukrzyków. Nie tak poważne przypadki leczy się dzięki przezskórnej interwencji wieńcowej lub mniej inwazyjnej przezskórnej angioplastyce wieńcowej, która sprawia, że blaszki miażdżycowe w tętnicach, rozpadają się.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Krążenie pozaustrojowe, perfuzja
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Grzybica paznokci
Sinica
Żylaki kończyn dolnych
Hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia
Krążenie pozaustrojowe, perfuzja
Krążenie płodoweTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj