Bronchoskopia
ang. BronchoscopyBronchoskopia jest to zabieg diagnostyczny, dzięki któremu można rozpoznać choroby rozwijające się w płucach i drogach oddechowych. Możliwe jest również przy pomocy tej metody, leczenie niektórych zaburzeń pracy płuc. Przy pomocy bronchoskopu (elastycznej bądź sztywnej rurki o szerokości 1,5 cm i długości ok. 2 m), możliwe jest oglądanie wnętrza płuc i zmian, jakie się w nich rozwinęły. Rurka bronchoskopowa wprowadzana jest do tchawicy przez nos lub jamę ustną, a następnie przechodzi do płuc. Wejście bronchoskopu przez nos umożliwia obserwację górnych dróg oddechowych. W przypadku wprowadzenia przyrządu przez usta, możliwe jest zastosowanie grubszej rurki, dzięki czemu ocena stanu zdrowia może być dokładniejsza.

Najczęściej, do bronchoskopii używa się rurek elastycznych, których wprowadzenie nie wymaga ogólnego znieczulenia, podawany jest jedynie lek paraliżujący jamę ustną oraz gardło, dzięki czemu podczas badania pacjent nie ma odruchów wymiotnych oraz nie kaszle. Czasami, podaje się również leki uspokajające, aby pacjent mógł się rozluźnić.

Jeśli jest konieczność zastosowania rurki sztywnej, pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu, co oznacza, że nie jest przytomny podczas przeprowadzania zabiegu.

Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz wprowadza rurkę do płuc. Często przez rurkę wprowadzany jest specjalny roztwór soli, który oczyszcza płuca i pozwala lekarzowi na pobranie próbek komórek, płynów i innych materiałów znajdujących się wewnątrz pęcherzyków. Etap ten nazywa się płukaniem. 

Czasami podczas bronchoskopii, przez rurkę wprowadza się specjalne szczotki, igły lub szczypce, dzięki którym można pobrać próbki tkanek z płuc (tzw. biopsja). Pobierany materiał stanowi niewielki procent całej powierzchni płuc, i niewątpliwie jest niezbędny dla prawidłowej diagnozy rozwijającego się tam zaburzenia. Lekarz może również w drogach oddechowych umieścić stent, czyli niewielki przyrząd na wzór sprężynki.

REKLAMA


Jak należy przygotować się do zabiegu?
Przede wszystkim nie należy jeść i pić od 6 do 12 godzin przed badaniem. Oprócz tego, lekarz może czasem poprosić, aby nie spożywać przed zabiegiem aspiryny, ibuprofenu lub innych leków, które powodują przerzedzenie krwi.

Po badaniu możesz być trochę senny i zmęczony, dlatego zapewnij sobie transport i pomoc innej osoby podczas powrotu do domu. Odpoczynek to bardzo ważny element po przebyciu bronchoskopii. Warto poświęcić na niego nawet 2 dni, aby organizm mógł się w pełni zregenerować. Niektórzy pacjenci, mogą nawet zostać poproszeni o pozostanie w szpitalu ma obserwację po zabiegu. 

Znieczulenie podczas bronchoskopii podawane jest w celu rozluźnienia mięśni gardła i jamy ustnej, tak, aby w trakcie zabiegu pacjent nie czuł podrażnienia, które mogłoby wywołać niepożądane w tej sytuacji objawy- kaszel czy odruchy wymiotne.

Jeśli nie zostanie podane znieczulenie, pacjent może z powodu wprowadzanej rury odczuwać ucisk lub kłujący ból. Często również pojawiają się duszności, które jednak nie są zbyt poważne, a uduszenie podczas bronchoskopii nie jest możliwe. Jeśli tego typu objawy spowodują, że u pacjenta wystąpi kaszel, lekarz może podać znieczulenie.

Gdy znieczulenie ustąpi, może pojawić się ból gardła i problemy z mówieniem, przez kilka następnych dni. Po godzinie lub dwóch od przeprowadzenia badania, mogą wystąpić napady kaszlu. 

W jakim celu przeprowadzana jest bronchoskopia?
Bronchoskopia pomaga w diagnozowaniu chorób płuc. Lekarz, dzięki temu zabiegowi, może określić dokładniej stan dróg oddechowych i w razie konieczności pobrać do badania próbki tkanek.

Najczęstsze powody, dla których przeprowadzana jest bronchoskopia to:
? Powiększenie płuc, węzłów chłonnych, niedodma lub inne zmiany, które zostały zaobserwowane podczas badania rentgenowskiego bądź innych badań obrazowych,
? Podejrzenie śródmiąższowej choroby płuc,
? Krwioplucie,
? Podejrzenie obecności ciał obcych w drogach oddechowych,
? Kaszel, który utrzymuje się przez ponad 3 miesiące i nie ustępuje,
? Zakażenie płuc i oskrzeli,
? Narażenie na wdychanie toksycznych lub chemicznych substancji.

Bronchoskopia, może być również przeprowadzana w leczeniu różnych problemów dróg oddechowych i obejmuje:
? Usunięcie nadmiaru płynów lub śluzu z dróg oddechowych, który powoduje niedrożność,
? Usunięcie ciał obcych znajdujących się w drogach oddechowych,
? Rozszerzenie dróg oddechowych, które z pewnych przyczyn zostały zablokowane lub zmniejszyły się,
? Odprowadzenie ropy,
? Płukanie dróg oddechowych.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Bronchoskopia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

BronchoskopiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj