Biseksualizm
ang. BisexualityBiseksualizm jest to rodzaj orientacji seksualnej, który opiera się na zainteresowaniu zarówno płcią męską, jak i żeńską. Jest to jedna z trzech głównych opisywanych orientacji seksualnych obok heteroseksualizmu oraz homoseksualizmu. Osoby, które nie mają pociągu seksualnego do żadnej z płci określa się bezpłciowymi.

Biseksualizm obecny jest we wszystkich kulturach ludzkich, a także u zwierząt, już od czasów najdawniejszych, jednak uznany za orientację został dopiero w XIX wieku.

Mimo wielu sprzecznych teorii, biseksualizm, nie jest orientacją, która powoduje, że człowiek ma równy pociąg do osób z różnej płci. Zwykle biseksualiści, są bardziej ukierunkowani na jedną płeć, jednak nie mają żadnych przeciwwskazań do nowych przeżyć z drugą.  Badania przeprowadzane przez specjalistów wykazały, że biseksualizm jest o wiele rzadziej spotykany u mężczyzn. Były to testy w oparciu o działanie pletyzmografu (specjalnego urządzenia), który podłączany był do prącia badanego mężczyzny, po to, aby sprawdzić jego aktywność podczas oglądania filmów erotycznych z udziałem wyłącznie kobiet, oraz z obecnością tylko mężczyzn. Krytycy twierdzą, że biseksualizm wykazuje osoba, która żywi taki sam pociąg do obu płci, a w konsekwencji przestaje w ogóle je odróżniać. Inni natomiast uważają, że urządzenia do pomiaru poziomu pobudzenia narządów nie są w stanie uchwycić wszystkich bodźców, które są uruchamiane podczas pociągu seksualnego. 

Niektórzy badacze twierdzą, że każdy człowiek jest biseksualny, jednak nie okazuje tego ze względu na pewne czynniki: strach, religię, represje, odmowę oraz przedwczesne zindywidualizowanie się z inną orientacją. 

REKLAMA

Orientacja seksualna to zbiór różnych czynników: pociągu seksualnego, tożsamości oraz zachowania wobec obiektu seksualnego, i można ją podzielić na 3 rodzaje: homoseksualną (geje i lesbijki), heteroseksualną (relacje kobiet z mężczyznami) oraz biseksualną (zainteresowanie zarówno kobietami, jak i mężczyznami). Pociąg seksualny, tożsamość oraz zachowanie wobec obiektu seksualnego mogą czasami nie stanowić jedności. Przykładowo, pociąg seksualny wcale nie musi iść w parze z utożsamianiem się z daną orientacją. Niektórzy ludzie podający się za homoseksualistów lub biseksualistów, nigdy nie przeżyli żadnego kontaktu, który mógłby świadczyć o wybraniu przez nich takich preferencji. Inni natomiast, mogli odbyć kontakt homoseksualny, jednak nie uważają się za gejów, lesbijki czy biseksualistów. Jeszcze inna grupa ludzi może w ogóle nie identyfikować się z żadną grupą orientacji seksualnej i korzysta zarówno z kontaktów homo-, jak i heteroseksualnych. Orientacja seksualna, to element życia człowieka, który przez cały czas się rozwija i z upływem lat, po przeżyciu różnych doświadczeń, może się zmienić.

Odkrycie swojej tożsamości seksualnej nie jest łatwe. Szczególnie w przypadku osób, które próbują różnych doznań. Jest to tym bardziej trudne, gdyż osoby o innej orientacji niż heteroseksualna nadal nie są dobrze oceniane przez większość społeczeństw, co powoduje, że jest im o wiele ciężej utożsamić się z daną preferencją. 

Badania nad orientacjami seksualnymi wykazały, że wraz z upływem czasu, ludzie potrafią ocenić, z jaką preferencją chcą być utożsamiani. U młodzieży, która początkowo określała się, jako homoseksualna lub biseksualna, po upływie niedługiego czasu, doszło do zmiany preferowanej orientacji, na zupełnie przeciwną. Również Ci, którzy uznali się za heteroseksualnych, z czasem stali się homoseksualni lub biseksualni. Wniosek jest więc prosty- utożsamienie się z daną orientacją jest bardzo trudne i wymaga lat doświadczeń, po których dopiero jest możliwe opowiedzenie się za jedną z preferencji seksualnych. 

Biseksualizm jest dla większości ludzi etapem przejściowym i pomaga obrać drogę seksualną, którą chce się w życiu podążać. Biseksualiści zaczynają o sobie tak mówić zazwyczaj już w wieku 20 lat. Kobiety są najczęściej spotykanymi przypadkami biseksualistów, ale równie często ich pierwsze stosunku płciowe były heteroseksualne, po czym nastąpił zwrot ku kontaktom homoseksualnym.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Biseksualizm
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

BiseksualizmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj