Biopsja tarczycy
ang. Biopsy of thyroidBiopsja tarczycy to zabieg, w którym pobierana jest próbka tkanki tarczycy w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Tkanka może być pobierana przy pomocy igły lub nacięcia chirurgicznego. 

Biopsja tarczycy jest przeprowadzana zwykle z powodu wykrycia w niej guzków, a także w celu ustalenia przyczyny powiększenia się tarczycy. Biopsję uznaje się za test na raka.

Ryzyko
U pacjenta, który ma zaburzenia krzepnięcia nie powinna być przeprowadzana biopsja, chyba, że da się ten problem obejść poprzez transfuzję komórek, które są odpowiedzialne za krzepliwość- płytek krwi. 

Tarczyca jest niewielkim gruczołem w kształcie motyla, który znajduje się u podstawy szyi. Narząd ma za zadanie produkcję hormonów, w tym najważniejszego- tyroksyny- który odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji metabolizmu i innych ważnych procesów zachodzących w organizmie, np. bicie serca, przepływ krwi i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Ponadto, tarczyca wpływa na wzrost i rozwój dziecka. 

REKLAMA


Biopsja tarczycy zlecana jest w momencie, gdy zostaną w niej wykryte, przez pacjenta lub podczas rutynowego badania, pewne chorobowe zmiany, np. guzki (często bezbolesne). Biopsja w tym przypadku przeprowadzana jest po to, by sprawdzić czy są to zmiany nowotworowe czy też nie. Zabieg może być wykonany na kilka sposobów.

  • Biopsja cienkoigłowa aspiracyjna, która może być przeprowadzona w normalnym gabinecie lekarskim, bez specjalnego oprzyrządowania i zwykle nie jest wykonywana ze znieczuleniem. Pacjent, podczas biopsji leży na plecach z poduszką pod ramionami i karkiem a głowa jest odchylona do tyłu, po to, by wydłużyć szyję i ułatwić lekarzowi przedostanie się do tarczycy. Skórę szyi oczyszcza się jałowym środkiem antyseptycznym, po czym cienką igłę wprowadza się do tarczycy i pobiera się próbki komórek oraz płynów znajdujących się w gruczole. Zabieg przebiega dość szybko (trwa ok. 5 minut). Aby zatamować krwawienie z miejsca nakłucia, należy przez chwilę je ucisnąć, a następnie zabandażować. 
  • Biopsja powiększonej tarczycy. W tym przypadku na godzinę przez zabiegiem, pacjentowi może zostać podany środek uspokajający, w celu rozluźnienia go. Następnie pacjent kładzie się na plecach z głową odchyloną do tyłu. Miejsce nakłucia jest przemywane specjalnym środkiem sterylizującym, a potem pacjent jest znieczulany miejscowo. Po wykonaniu tych czynności, igła jest wprowadzana przez szyję do narządu i pobierane są odpowiednie tkanki. Po wyjęciu igły z szyi może dojść do krwawienia, któremu można zapobiec poprzez uciskanie rany. Biopsja powiększonej tarczycy trwa od 5 do 10 minut.
  • Biopsja otwarta chirurgiczna. Ten zabieg, odbywa się w sali operacyjnej, a pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne, czyli nie jest przytomny podczas wykonywania biopsji. Na godzinę przed zabiegiem podawane są choremu środki uspokajające w celu rozluźnienia. Do żył wprowadzane są specjalne igły, przez które będą przechodzić leki i inne płyny (infuzja). Do płuc przez usta wprowadzana jest rurka dotchawicza, dzięki której można zapobiec niedrożności oddechowej podczas zabiegu. Po znieczuleniu pacjenta, lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia na szyi, które pozwala mu dostać się go tarczycy. Następnie, pobierany jest odpowiedni kawałek tkanek, który jeszcze w czasie operacji może zostać przebadany na obecność komórek rakotwórczych, i jeśli okaże się, że doszło do rozwoju nowotworu, lekarz od razu usuwa całą tarczycę. Nacięcie zamyka się szwami. Cały zabieg trwa około godziny.

 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Biopsja tarczycy
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Arytmia
Celiakia
Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Cholestaza ciężarnych
Choroba Glińskiego - Simmondsa, charłactwo przysadkowe, martwica przysadki
Choroba Gravesa- Basedowa, choroba Basedowa
Choroba Plummera, wole guzkowe toksyczne
Choroba Raynauda
Czyrak, furunkuł, czyraczność, czyrak gromadny
Gradówka, zapalenie gruczołu tarczkowego
Hiperlipidemia
Hiperprolaktynemia, podwyższone stężenie prolaktyny
Hipotermia, ochłodzenie organizmu
Kardiomiopatia
Kretynizm, matołectwo, wrodzony zespół niedoboru jodu
Biopsja
Biopsja
Biopsja mięśnia sercowego, biopsja serca
Biopsja tarczycy
Bronchoskopia
Cewnikowanie serca
Drżenie rąk
Jod
Szpik kostny
Tarczyca
Test potowyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj