Angioplastyka balonowa
ang. Balloon angioplastyAngioplastyka balonowa to zabieg, który polega na wprowadzeniu do zwężonych tętnic specjalnego urządzenia, w celu ich napompowania, czyli poszerzenia oraz usunięcia ewentualnej blokady, dzięki czemu krew może płynąć normalnie. Dzięki angioplastyce, może zostać usunięty lub złagodzony ból w klatce piersiowej, a także możliwe jest zapobieganie zawałowi serca u osób z chorobą wieńcową. Przed odkryciem angioplastyki, koarktacja aorty (zwężenie ścian aorty) leczona była poprzez zabiegi chirurgiczne. 

Operacje te, polegały na otworzeniu klatki piersiowej pacjenta, tak, aby dostać się do aorty, a następnie zmienić trasę krwi dopływającej do serca. Angioplastyka jest metodą mniej szkodliwą dla zdrowia pacjenta. Balon, wykorzystywany przy tym zabiegu, wprowadzany jest do naczyń krwionośnych, po czym zostaje tam zamknięty. Pacjent po tym zabiegu o wiele szybciej, niż w przypadku operacji, dochodzi do siebie i zwykle nie odczuwa żadnych problemów zdrowotnych.

Angioplastyka, wykonywana jest ze znieczuleniem miejscowym, a pacjent jest w pełni świadomy i obudzony, dlatego też, możliwe jest kontrolowanie, czy rzeczywiście znieczulenie działa i pacjent nie odczuwa bólu. Chirurg rozpoczyna zabieg od otworzenia tętnicy udowej i wprowadzenia do niej cewnika. Cewnik, to cienka rurka, która osiąga długość 91 cm. Przechodzi on przez naczynia krwionośne w tętnicy wieńcowej. Cewnik zawiera specjalny barwnik, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe wprowadzanie go, poprzez obserwowanie obrazu, jaki dociera z wnętrza ciała, do fluoroskopu. Fluoroskop to urządzenie do obserwacji struktur wewnętrznych przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. 

 

REKLAMA

Gdy cewnik, przedostanie się już do zatkanej tętnicy, lekarz wprowadza do niej balonik, którego długość jest zawsze zgodna z długością zwężonego odcinka. Przez specjalne prowadnice w cewniku, balon przechodzi do tętnicy, po czym lekarz pompuje go do odpowiedniej wielkości (najczęściej 0,3 cm) i utrzymuje w takim stanie przez kilka sekund. Jeśli pacjent nie czuje bólu, lekarz może pozostawić balon napompowany przez około minutę, co prowadzi do usunięcia blokady. Następnie, cewnik jest usuwany z organizmu.

Pacjenci po angioplastyce powinni stosować przez kilka tygodni, aż wszystko wróci do normy, leki wydawane na receptę, które mają za zadanie rozrzedzać krew oraz zapobiegają tworzeniu się zakrzepów.

Angioplastyka uważana jest za lepszą metodę leczenia koarktacji aorty, w porównaniu z operacjami tego zaburzenia. Jedynym minusem jest fakt, iż zabieg, bardzo często musi być powtarzany. Obecny stan medycyny wciąż próbuje ulepszyć angioplastykę, tak, aby tętnice nie zwężały się ponownie i nie było konieczności wykonywania zabiegu po raz kolejny.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 2
Angioplastyka balonowa
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Angioplastyka balonowa
Angioplastyka, balonikowanie
Koarktacja aorty, zwężenie cieśni aortyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj