Diagnostyka molekularna
ang. Molecular diagnosticsDiagnostyka molekularna to badanie, które zawiera wszystkie testy diagnostyczne chorób genetycznych oraz ewentualnych predyspozycji pacjenta do zachorowań w przyszłości, dokonywane poprzez analizę DNA i RNA pacjenta. Mimo, iż ten rodzaj diagnozy jest dość skuteczny, to nie jest on zbyt rozpowszechniony i popierany. Porównuje się go czasami z badaniami przeprowadzanymi metodą in vitro. 

Różne firmy farmaceutyczne oraz fundacje starają się zmienić pogląd ludzi co do tej metody diagnostycznej i tym samym zwiększyć obszar jej przeprowadzania.  Genom człowieka zawiera około 30.000 genów. Do przeprowadzenia diagnostyki molekularnej pobierane jest 5% z tych genów, czyli około 1500.

Za pomocą diagnostyki molekularnej mogą zostać zdiagnozowane różne choroby zakaźne, choroby krwi, a ostatnio coraz częściej, także nowotwory. Nowotwory stanowią zbiór chorób, które ciągle wymagają ulepszenia metody diagnozowania, gdyż ciągle nie jest możliwe rozpoznanie każdego rodzaju raka w odpowiednim momencie, tak, aby rozpocząć jego wczesne leczenie. 

Dzięki zaletom diagnostyki molekularnej, która działa w oparciu o czułość, szybkość oraz swoistość, możliwe jest coraz precyzyjniejsze rozpoznawanie nowotworów.

Diagnostyka molekularna nie jest szkodliwa dla zdrowia, ewentualnie, w niektórych przypadkach może powodować delikatne działania niepożądane. W porównaniu z tradycyjnymi metodami, diagnostyka molekularna, gwarantuje szybsze rozpoznanie choroby i rozpoczęcie terapii oraz, co ważne, obniża koszty leczenia, samej diagnozy oraz opieki medycznej.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Diagnostyka molekularna
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba uchyłkowa jelit, uchyłkowatość
Czerniak, rak skóry, czerniak złośliwy
Zgaga
Diagnostyka molekularna
Reakcja łańcuchowa polimerazy, PCR
Tiamina, witamina B1, aneurynaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj