Badanie dopplerowskie, to test, który ma na celu wykazać kierunek i prędkość krwi przepływającej przez naczynia krwionośne w sercu. Poprzez takie badanie, lekarze mogą określić szereg czynników odpowiedzialnych za kondycję serca i ewentualne przyszłe problemy z narządem.
Badanie dopplerowskie przeprowadza się również w celu oceny uszkodzeń, do jakich doszło z powodu istniejącej już choroby serca. Obrazy otrzymywane podczas badania dopplerowskiego nie są tylko wskaźnikiem chorób serca, ale również pozwalają ustalić problemy, które mogą się pojawić w przyszłości i rozpocząć zapobieganie ich rozwojowi.
Badanie echokardiograficzne metodą Dopplera polega na rozbiciu fal wysyłanych przez ciało przy pomocy specjalnego urządzenia. Fale i echo są tak zmienione, że dochodzi do wytworzenia szczegółowych obrazów przepływającej krwi, naczyń krwionośnych oraz serca. Następnie obrazy są przesyłane do monitorów USG, gdzie ustalany jest kierunek oraz prędkość krwi.
Wyniki
Echokardiografia dopplerowska stała się obecnie jednym z najważniejszych urządzeń diagnostycznych w medycynie. Pozwala lekarzom na dostęp do ważnych informacji bez konieczności poddawania pacjentów szkodliwym dla zdrowia badaniom. Istotne informacje związane z metodą dopplerowską:
- Pomaga obejrzeć i ocenić stan całego serca, dużych naczyń krwionośnych a także wysłuchać rytm serca. Dzięki temu, lekarz może stwierdzić czy doszło do jakichś uszkodzeń czy zaburzeń.
- Korzystanie z obrazów powstałych podczas badania dopplerowskiego pozwala ocenić lekarzowi rozmiar jam serca oraz stwierdzić czy są w sercu jakiekolwiek zaczątki chorób.
- Dzięki badaniu metodą Dopplera możliwe jest również określenie prędkości i ilości krwi pompowanej przez serce. W zależności od siły i szybkości krwi, lekarze mogą ocenić nieprawidłowości i skupić się na ich leczeniu.