Monitor holterowski, Holter EKG
ang. Holter Monitor, Holter ECGMonitor holterowski, to małe, poręczne urządzenie, przeznaczone do rejestrowania rytmu serca. Najczęściej, pacjent, musi nosić go przy sobie od jednego do trzech dni, podczas których zapisuje on każde uderzenie serca. Monitor holterowski stosowany jest zwykle po przeprowadzeniu tradycyjnego badania EKG, które nie wykazało żadnych, pozwalających określić kondycję serca, informacji potrzebnych lekarzowi. 

Do urządzenia przyłączone są elektrody, które umieszcza się na klatce piersiowej, przy pomocy specjalnego żelu, po czym podłączone, przekazują one informacje o rytmie serca do monitora. Po zakończeniu badania, lekarz odczytuje zapis z urządzenia i wtedy może określić, czy pacjent ma zaburzenia w rytmie serca.

Noszenie monitora holterowskiego może być trochę uciążliwe, jednak tylko w ten sposób lekarz może prawidłowo zdiagnozować problem.

REKLAMA

Jeśli u pacjenta pojawiły się objawy świadczące o problemach rozwijających się w sercu, np. arytmii, lekarz może zalecić przeprowadzenie badania elektrokardiograficznego (EKG). Jest to krótki, nieszkodliwy test, podczas którego do klatki piersiowej są przyklejane elektrody pozwalające ocenić rytm serca.

Czasami jednak, EKG nie wykrywa żadnych nieprawidłowości w rytmie serca. Jeśli niepokojące objawy, wskazujące na jakieś problemy z sercem, nadal się pojawiają, lekarz może poprosić pacjenta o noszenie przez okres od jednego do trzech dni monitora holterowskiego. Przy pomocy tego urządzenia, jest o wiele większa szansa na wykrycie zaburzeń w rytmie serca, niż podczas EKG, które trwa zwykle tylko kilka minut.

Lekarz może także zalecić noszenie monitora holterowskiego u osób z chorobami serca, które mogą wywołać arytmie, np. z kardiomiopatią przerostową, nawet jeśli nie pojawiły się żadne objawy świadczące o zaburzeniach w rytmie serca.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Monitor holterowski, Holter EKG
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Monitor holterowski, Holter EKGTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj