Elektrokardiografia, EKG
ang. Electrocardiography, ECGElektrokardiografia, nazywana w skrócie EKG, to powszechnie stosowane, nieinwazyjne badanie, które ma na celu zarejestrowanie zmian elektrycznych w sercu. Zapis z elektrokardiografu pokazuje serię fal, które odnoszą się do impulsów elektrycznych odpowiedzialnych za wywoływanie skurczów mięśnia sercowego (bicia serca). Wynik badania może zostać wydrukowany, lub odczytywany bezpośrednio z monitora elektrokardiografu. Poszczególne fale oznacza się kolejnymi literami alfabetu P, Q, R, S i T. Wskaźniki poszczególnych fal mogą być różne. Podobnie jest z rodzajem obecnych fal.

EKG jest punktem wyjścia dla wykrywania wielu problemów kardiologicznych. Jest badaniem rutynowym przeprowadzanym u pacjentów, co jakiś czas po to, by sprawdzić stan serca, ale także, jako badanie kontrolne po operacjach serca oraz monitorujące zachodzące w sercu zmiany podczas różnych chorób. EKG jest wykonywane do oceny różnych objawów, np. bólu w klatce piersiowej, duszności i kołatania serca. 

Na czym polega badanie EKG?
Podczas badania EKG, pacjent musi być całkowicie rozebrany od pasa w górę. Następnie kładzie się na specjalnym łóżku, a lekarz bądź pielęgniarka, przykleja w konkretne miejsca na jego ciele (ramiona, nogi, klatka piersiowa) elektrody (małe samoprzylepne druty). Może ich być od trzech do dwunastu. EKG monitoruje kilka uderzeń serca, dlatego badanie trwa dość krótko. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie poważnego i nietypowego zaburzenia rytmu serca, pacjent może zostać poproszony o noszenie przez całą dobę małego, przenośnego urządzenia EKG. Jest to badanie tzw. metodą Holtera. 

Przygotowanie do badania
Przed rozpoczęciem badania, skóra pacjenta jest oczyszczana po to, aby elektrody mogły zostać dobrze przytwierdzone do ciała. W celu uniknięcia podrażnień skóry wywoływanych często przez słony żel używany do lepszego przepływu informacji elektrycznej, powinno się dokładnie oczyścić skórę z pozostałości po zdjęciu elektrod. 
Badanie EKG jest bezpieczne i raczej nie wywołuje żadnych powikłań zdrowotnych. 

REKLAMA

Prawidłowe wyniki
Gdy serce pracuje normalnie, jego rytm jest równy a każde uderzenie odbywa się z taką samą siłą. Do skurczu dochodzi dzięki impulsom elektrycznym, które powstają w wyniku działania pewnych komórek tworzących system przewodzenia. Po przejściu przez ten system, powstały impuls gwarantuje, że praca serca będzie skoordynowana. Jeśli podczas EKG, zostaną zapisane wszystkie fale w dodatku w alfabetycznej kolejności, oznacza to, że serce pracuje prawidłowo, a impulsy utrzymują odpowiednią drogę przewodzenia. Zaburzenia w pracy serca, tzw. arytmie, mają miejsce w sytuacji, gdy odstępy czasu między falami lub ich kolejność nie pasuje do wzorca opisanego powyżej. Oprócz tego, zmianom mogą ulec kierunki ugięcia oraz szerokość fali.

Podczas normalnej pracy serca, impulsy elektryczne wywołują od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Impulsy, wychodzą z węzła zatokowego, który znajduje się w prawym przedsionku, gdzie serce odbiera krew. Po wyjściu z węzła, impuls przedostaje się do dolnej części serca, gdzie pobudza sygnał w węźle przedsionkowo ? komorowym. Tak więc, impuls, przechodzi przez specjalnie do tego przeznaczone miejsca w sercu. W przypadku różnych chorób, dochodzi do przerwania tej drogi, przez co praca serca jest mniej efektywna. 

Nieprawidłowe wyniki
Specjalne wyszkolenie do prawidłowej interpretacji EKG jest niezbędne. Przy nieprawidłowym wyniku EKG, fale mogą tworzyć różne kombinacje. Fala P, w badaniu elektrograficznym oznacza skurcze przedsionków serca. Grupa fal QRS, związana jest ze skurczem komorowym. Połączenie fali P i Q lub P i R wskazuje czas potrzebny impulsowi elektrycznemu do przejścia z przedsionków do komór (zwykle trwa to mniej niż 0,2 sek.). Przyczynami nieprawidłowości w tych połączeniach są pozamaciczne skurcze, co oznacza, że zachodzą one przedwcześnie. Może do tego dojść w różnych miejscach: w przedsionkach, węźle przedsionkowo ? komorowym lub komorze. Do pozamacicznych skurczy nie dochodzi raczej w węźle zatokowym. Gdy takie arytmie pojawiają się okazjonalnie zwykle nie wywołują żadnych objawów, chociaż u niektórych może wystąpić kołatanie serca. Zaburzenia w pracy serca mogą wystąpić raz na jakiś czas u zdrowych ludzi, ale również mogą świadczyć o rozwoju pewnych chorób serca.

W zależności od rodzaju arytmii, wykres z elektrokardiogramu jest bardzo różny. Skurcze pozamaciczne komory serca, w EKG, przejawiają się nieprawidłowym wskaźnikiem fal QRS, co może wskazywać na choroby związane z niedostatecznym dopływem krwi do mięśnia sercowego (choroba niedokrwienna serca). Większość miejsc skurczy pozamacicznych, bez względu na lokalizację, prowadzi do przyśpieszonego i nieskoordynowanego rytmu uderzeń przedsionków lub komór. Określane jest to powszechnie, jako stan migotania przedsionków. Podczas migotania przedsionków, fale P, są całkowicie nieobecne, a grupa fal QRS pojawia się w nierównych odstępach czasu. 

Gdy impulsy nie dotrą do komór serca, mówi się o bloku serca. Jeśli jest to tylko częściowe, odstęp fal P i R (czas dotarcia impulsu do komory) będzie wydłużony. Jeżeli jest to całkowity stan, komory wykonują niezależnie od przedsionków około 40 uderzeń na minutę, co głównie objawia się zespołem fal QRS w oderwaniu od fali P.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Elektrokardiografia, EKG
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Elektrokardiografia, EKGTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj