Badanie echokardiograficzne, potocznie nazywane echem serca, jest to graficzny zarys ruchu serca. Do badania wykorzystywane są fale o wysokiej częstotliwości dźwięku, które pochodzą z pręcików umieszczonych na klatce piersiowej i pozwalają ocenić czy serce pompuje prawidłowo krew, ma odpowiedni rytm oraz daje obraz struktur wewnętrznych serca. Echo serca przeprowadza się często wraz z dopplerowskim USG, w celu oceny przepływu krwi przez zastawki serca.
Badanie echokardiograficzne ma pomóc w:
? Ocenie pracy serca,
? Określeniu obecności chorób mięśnia sercowego, zastawek, osierdzia, wrodzonych wad serca oraz nowotworów serca,
? Ocenie skuteczności leczenia i operacji serca,
? Obserwacji postępów choroby serca.
Czy należy specjalnie się przygotować do badania echokardiograficznego?
? W dniu badania echokardiograficznego nie musisz ograniczać jedzenia oraz picia. Nie ma to żadnego wpływu na wynik badania.
? Wszystkie leki, w dniu badania echokardiograficznego, zażyj zgodnie z zaleceniem lekarza, bez żadnych opóźnień.
? Podczas badania trzeba być rozebranym od pasa w górę, więc nie jest wymagany odpowiedni strój.
Na czym polega badanie echokardiograficzne?
- Przed rozpoczęciem badania, lekarz lub odpowiednio wyszkolona pielęgniarka, powiadomią pacjenta, na czym dokładnie będzie polegało badanie, jak się podczas niego zachować oraz poinformują o ewentualnych skutkach ubocznych. Przede wszystkim najpierw należy się rozebrać od pasa w górę i położyć na specjalnym łóżku na plecach. Następnie, na klatce piersiowej umieszczane są trzy elektrody (małe, płaskie, lepkie). Elektrody podłączone są do monitora urządzenia o nazwie elektrokardiograf, przez które będzie drukowany wykres wykazujący aktywność serca. Do klatki piersiowej zostaną również przymocowane pręciki, przez które będą przechodzić fale dźwiękowe. Pręciki przyczepia się za pomocą żelu, który nie jest szkodliwy dla skóry, a pomaga uzyskać bardziej wyrazisty obraz. Dźwięki, mogą być czasami słyszane w trakcie badania. Lekarz podczas badania może poprosić pacjenta o zmianę pozycji leżącej, po to, aby otrzymać obraz z różnych obszarów serca. Pacjent może być także poproszony o wstrzymanie na chwilę oddechu. Echo serca, raczej nie wywołuje żadnych dolegliwości. Lekki dyskomfort można jedynie poczuć podczas nakładania na klatkę piersiową żelu do przymocowania pręcików. Badanie echokardiograficzne trwa zwykle około 40 minut, po czym pacjent może wrócić do normalnych codziennych czynności.
- Po przeprowadzeniu badania, wyniki zostaną omówione przez lekarza w obecności pacjenta.