Tomografia komputerowa
ang. Computed Tomography, CTTomografia komputerowa jest to, niewywołujące żadnych uszkodzeń organizmu, badanie rentgenowskie, dzięki któremu uzyskiwany jest obraz tomograficzny, inaczej przekrój danego obiektu. Z takich przekrojów można wyczytać między innymi strukturę wewnętrzną obiektu (wielkość, kształt, gęstość narządów) oraz wady, jakie pojawiły się w jego wnętrzu. 

Podczas tomografii komputerowej, badany obiekt, umieszczany jest na obrotnicy tak, że znajduje się między źródłem promieniowania a systemem przetwarzania obrazu. Obrotnica i system przetwarzania obrazu są podłączone do komputera tak, aby uzyskany przekrój był skorelowany z położeniem badanego obiektu. System przetwarzania obrazu daje dwuwymiarowy przekrój, który wygląda tak, jakby badany obiekt był podzielony na plastry.

Tomografia komputerowa zatem, to zdjęcia struktur wewnętrznych różnych obiektów tworzone przez komputer, który przyjmuje dane z kilku obrazów rentgenowskich i przetwarza je.

Tomografia komputerowa może ujawnić wiele tkanek miękkich i innych struktur, które nie są widoczne na standardowym badaniu rentgenowskim. Przy zastosowaniu takiej samej dawki promieniowania, jak w przypadku zwykłego aparatu rentgenowskiego, całe ciało może zostać prześwietlone z około 100 razy lepszą jakością, podczas tomografii.

REKLAMA

Maszyna, w której przeprowadzana jest tomografia komputerowa obraca się o 180° wokół ciała pacjenta i wysyła wiązkę cienkich promieni rentgenowskich na 160 różnych punktów na ciele. Następnie szkiełka znajdujące się po przeciwnej stronie światła odbierają i zapisują różnego rodzaju wielkości, np. grubość tkanki i kości. Dane, są następnie przekazywane do komputera, który przetwarza dane informacje w dwuwymiarowych obrazach przekrojów.

Skaner używany do tomografii komputerowej został wynaleziony w 1972 roku przez szkockiego inżyniera Godfreya N. Hounsfielda oraz fizyka z Republiki Południowej Afryki Alana Cormacka. Powszechność, skaner uzyskał już w roku 1979, a jego twórcy zostali wyróżnieni Nagrodą Nobla.

Tomografia komputerowa określana jest również skanowaniem osiowym.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Tomografia komputerowa
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, cisawica
Choroba uchyłkowa jelit, uchyłkowatość
Choroby mózgu
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Martwica kości, jałowa
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Niewydolność nerek
Nowotwór złośliwy jajnika, rak jajnika
Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, POChP
Rak kosmówki, nabłoniak kosmówkowy, kosmówczak
Rak nerki, nowotwór nerkowokomórkowy
Stłuszczenie wątroby ciężarnych, ostre
Tympanoskleroza, stwardnienie ucha środkowego
Zapalenie otrzewnej
Tomografia komputerowaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj