Dziedziczenie autosomalne recesywne
ang. Autosomal recessiveGeny są to jednostki, które warunkują prawidłowe procesy zachodzące w organizmie, a także rozwój i wzrost. Geny znajdujące się w każdej komórce żywego organizmu, są dziedziczone parami, z czego jeden pochodzi od ojca a drugi od matki. Czasami może dojść do mutacji, czyli zmian w genach, które uniemożliwiają ich poprawne funkcjonowanie. Mutacje, również są dziedziczone od rodziców, a proces ten zachodzi w pewien określony sposób. Jednym z podstawowych wzorców dziedziczenia jest dziedziczenie autosomalne recesywne. 

Co to jest dziedziczenie autosomalne recesywne?
Dziedziczenie autosomalne recesywne to sposób dziedziczenia, w którym otrzymywane mutacje znajdują się na jednym z autosomów, czyli chromosomów z par od 1 do 22. Można, więc wnioskować, że problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, gdyż chromosomy płci, nie mają tutaj znaczenia. Dziedziczenie recesywne oznacza, że obie kopie genów muszą być zmutowane, aby doszło do zmian w rozwoju. Jeden gen jest dziedziczony od matki, drugi natomiast od ojca. 

REKLAMA

Osoba, z jednym tylko zmutowanym genem, jest nosicielem, czyli może przekazywać mutacje innym, jednak u niej samej, nie pojawiają się żadne zaburzenia zdrowotne z tym związane. Większość ludzi, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są nosicielami, do momentu, gdy ich dziecko, nie urodzi się z widoczną wadą genetyczną. Najczęściej, poziom ryzyka urodzenia kolejnych dzieci z takim samym zaburzeniem co poprzednie, wzrasta z każdą ciążą.

Urodzenie się dziecka z wadą genetyczną jest najczęściej zaskoczeniem dla jego rodziców, gdyż zwykle w bliskiej rodzinie nie pojawiały się żadne tego typu przypadki, które mogły zostać odziedziczone. Jest to jednak spowodowane tym, że większość ludzi to tylko nosiciele i nie występują u nich żadne oznaki wad genetycznych. Mówi się nawet, że każdy człowiek posiada około 20 recesywnych genów, które odpowiadają za rozwój chorób genetycznych. Najczęściej, dziedziczenie autosomalne recesywne zachodzi właśnie w takich sytuacjach. Do rozwoju wady może dojść tylko w momencie, gdy taka sama wada zostanie odziedziczona od obojga rodziców.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Dziedziczenie autosomalne recesywne
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Rak gruczołu krokowego, rak prostaty, rak stercza
Dziedziczenie autosomalne recesywneTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj