Arginina
ang. ArginineArgininia jest to jeden z 20 aminokwasów, które są związkami obecnymi w białku. Argininia nie jest niezbędna do życia dorosłemu człowiekowi i nie ma potrzeby kontrolowania jej poziomu. Czasami jednak organizm może ją wykorzystywać w inny sposób. Na pewno arginina powinna być dostarczana do organizmu w młodym wieku, gdyż jest konieczna, aby dziecko mogło się normalnie rozwijać. Brak argininy w diecie dziecka, głównie u chłopców, powoduje niski wzrost oraz bardzo małą ilość plemników w spermie. 

Duże ilości argininy znajdują się w produktach spożywczych, takich jak: mięso z indyka, kurczaka oraz innych zwierząt. Ponadto są różne suplementy L- argininy, które dostarczają do organizmu argininę w czystej postaci. U dzieci, które urodziły się bez enzymu o nazwie fosforan argininy, mówi się o niedoborze argininy. W takich przypadkach podawanie produktów z wysokim poziomem argininy może umożliwić prawidłowy rozwój i wzrost.

Arginina jest bezpośrednim prekursorem przemian metabolicznych oraz składnikiem mocznika. Została odkryta w białku w 1895 roku, a jej skrót to Arg.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Arginina
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Aminokwasy
ArgininaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj