Spastyczność
łac. Spasticitas

ang. SpasticitySpastyczność to rodzaj zaburzenia ruchowego, który objawia się nadmierną aktywnością mięśni. Jeśli mięśnie stają się spastyczne oznacza to, że ich odporność na rozciąganie jest większa, co sprawia, że mięśnie poruszają się o wiele szybciej. 

Spastyczność rozwija się w wyniku uszkodzenia neuronów lub komórek nerwowych, które wysyłają sygnały z mózgu do mięśni wywołując dzięki temu ruch. Neurony, które poruszają się z mózgu przez rdzeń kręgowy nazywane są górnymi neuronami ruchowymi, a jeśli ulegną zniszczeniu, mówi się o zespole górnego neuronu ruchowego. Zespół górnego neuronu ruchowego może być spowodowany przez udar mózgu, pourazowe uszkodzenie mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane lub wiele innych mniej znanych zaburzeń związanych z uszkodzeniem neuronów ruchowych. Uszkodzenie mózgu pojawiające się tuż po urodzeniu nazywa się dziecięcym porażeniem mózgowym, które jest najczęstszą przyczyną rozwoju zespołu górnego neuronu ruchowego u dzieci.

REKLAMA

Inne formy nadreaktywności mięśni podczas zespołu górnego neuronu ruchowego to:
- Klonusy, w tym przypadku oznaczające stosunkowo wolne i rytmiczne skurcze mięśni, którym towarzyszy ich rozluźnienie. Klonusy mogą być łagodne lub bardzo poważne. 
- Silne i trwałe skurcze mięśni, które często są bolesne.
- Zwiększony refleks przy normalnych odruchach, nadpobudliwość mięśniowa.

Jeśli te formy nadreaktywności w większym lub mniejszym stopniu występują razem, może to spowodować znaczne upośledzenie pacjenta, uniemożliwiając mycie, ubieranie się, jedzenie, załatwianie potrzeb fizjologicznych, a także poruszanie się o własnych siłach. Zespół górnego neuronu ruchowego charakteryzuje się także utratą sprawności, co jeszcze bardziej utrudnia normalne funkcjonowanie.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Spastyczność
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

SpastycznośćTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj