Niedowidzenie, ambliopia, znaczne upośledzenie wzroku
łac. Ambliopia, significant detrimentum visual

ang. Amblyopia, ambliopia, significant visual impairmentNiedowidzenie to częściowa lub całkowita utrata wzroku zwykle w jednym oku, przez różne czynniki, które wpływają na prawidłowy rozwój wzroku. Do wad wywołujących niedowidzenie zalicza się zeza, w którym oczy są skierowane do wewnątrz (zez skośny), zewnątrz (zez rozbieżny) oraz różnowzroczność (anisometropia), gdzie pojawia się duża różnica w odbieraniu obrazu przez każde z oczu. Ponadto, niedowidzenie może być spowodowane przez daleko- i krótkowzroczność, a także astygmatyzm. Mniej powszechnymi przyczynami niedowidzenia są opadające powieki (tzw. opadanie powiek), choroby rogówki (np. unikanie światła przechodzącego do oka), zaćma wrodzona oraz urazy oczu. 

Podczas niedowidzenia, mózg sprawia, że jedno oko ma lepsze pole widzenia niż drugie. Można powiedzieć zatem, że drugie oko jest zupełnie ignorowane przez organizm. Nie jest odpowiednio stymulowane do pracy, a jego komórki nie rozwijają się tak jak powinny. Niedowidzenie, jest najczęstszą przyczyną ślepoty monokularnej, czyli widzenia jednoocznego, które sprawia, że jedno z oczu częściowo lub całkowicie traci pole widzenia. 

REKLAMA


Leczenie zeza może obejmować chirurgiczną korektę mięśni oczu, która ma na celu przywrócić im równowagę. W przypadku, gdy wada jest bardzo poważna, poprawę wzroku można osiągnąć dzięki noszeniu okularów lub soczewek kontaktowych. Inną metodą leczenia może być stosowanie kropel do oczu zawierających atropinę, dzięki którym, wzrok na jakiś czas jest ostrzejszy. 

Termin ?niedowidzenie? bardzo często mylony jest z zaburzeniem o nazwie ?leniwe oko? określanym także ?amblyopią?.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Niedowidzenie, ambliopia, znaczne upośledzenie wzroku
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Zez, widzenie stereoskopowe
Niedowidzenie, ambliopia, znaczne upośledzenie wzrokuTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj