Niedowaga
łac. Underweight

ang. UnderweightNiedowaga to stan, w którym waga ciała danej osoby, jest mniejsza o 10% niż jest to konieczne, do prawidłowego rozwoju organizmu. Optymalną wagę człowieka, liczy się w stosunku do jego wzrostu, zatem dla każdego będzie to inna wartość. 

Niektórzy ludzie są szczupli z natury i nawet odpowiednia dieta, nie jest w stanie podnieść ich wagi ciała na optymalny poziom. Nie zaburza to jednak zachodzących w organizmie procesów, gdyż zwykle ten rodzaj niedowagi, nie jest wynikiem odchudzania i diety. Są też osoby, które są szczupłe ze względu na zawód. Można tu, jako przykład podać sportowców. W ich życiu, jest to jednak rzecz normalna, a nawet przydatna. Jednak tak jak w poprzednim przykładzie, nie wpływa to w żaden sposób na stan zdrowia człowieka. Innym przykładem, mogą być modelki i gimnastyczki, które często, aby utrzymać odpowiednią wagę ciała, która zwykle jest bardzo niska, głodzą się. Dzięki temu osiągają liczne sukcesy, jednak zwykle cierpi na tym ich zdrowie. Niska masa ciała, może i stanowi pewien wyznacznik piękna jednak niewątpliwie, w tym przypadku nie jest zdrowa. 

REKLAMA

Obsesyjne pragnienie bycia szczupłym, może doprowadzić do licznych zaburzeń odżywiania. Często rozwija się anoreksja, bulimia lub bardzo podobne tym chorobom objawy. Kobiety, często mają bardzo słabe lub nieregularne miesiączki. Rozwijają się także problemy z kośćmi, które w przyszłości przeradzają się w osteoporozę (choroba kruchych kości). Ponadto, może dojść do niedożywienia, co sprawia, że zwiększa się ryzyko różnych urazów. Poważna niedowaga wiąże się zwykle z niedoborami witamin oraz składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia.

Jeśli zależy Ci na niskiej wadze ciała, zawsze pamiętaj, aby dostarczać organizmowi niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Tylko wtedy, jakiekolwiek powikłania są zniwelowane do minimum. Jeśli chcesz przybrać na wadze, pamiętaj, aby zrobić to stopniowo, gdyż dla organizmu może być to szok. Jako cel, wyznacz sobie zwiększenie masy ciała o 0,5 kg tygodniowo. Spożywaj chude mięso, węglowodany złożone oraz niskotłuszczowe produkty mleczne. Tego typu środki spożywcze z odpowiednim programem ćwiczeń pomogą Ci uzyskać mięśnie, a nie zbędną tkankę tłuszczową.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Niedowaga
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Zaburzenia odżywiania
Zapalenie macicy
NiedowagaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj