Niedotlenienie
łac. Hypoxia

ang. HypoxiaNiedotlenienie to termin, jaki odnosi się do braku tlenu w organizmie. W przypadku neurologicznego rozumienia niedotlenienia, mówi się o nim w sytuacji, gdy w mózgu nie ma odpowiedniej ilości tlenu, mimo niezakłóconego niczym przepływu krwi.

Niedotlenienie mózgu może się rozwinąć w wyniku uduszenia, urazów głowy, zatrucia tlenkiem węgla, zatrzymania akcji serca oraz jako powikłanie znieczulenia ogólnego. Jeśli odpowiednia ilość tlenu oraz glukozy nie zostanie dostarczona do mózgu, zaczynają pojawiać się różne poważne dla życia objawy. Stopień uszkodzenia jest proporcjonalny do wagi ciała poszkodowanego. Dochodzi do nasilenia niedokrwienia mózgu oraz niedotlenienia, które spowodowane jest niedrożnością tętnicy lub zablokowaniem przepływu krwi. 


REKLAMA

W bardzo krótkim czasie w mózgu zaczynają się rozwijać liczne uszkodzenia, które mogą być tymczasowe lub nieodwracalne. Zmiany nieodwracalne, pojawiają się zawsze w komórkach najbardziej wrażliwych na brak tlenu. Jeśli nie zostaną podjęte środki zapobiegawcze, uszkodzenie zaczyna obejmować większe obszary i mózg powoli umiera. Niedotlenienie lub niedokrwienie mózgu może być spowodowane przez wiele różnych chorób i zaburzeń, które wpływają na układ sercowo ? naczyniowy lub oddechowy. Główne zaburzenia zdrowotne, jakie trzeba rozważyć przy niedotlenieniu mózgu to: miejscowe niedokrwienie mózgu, pełne niedotlenienie mózgu oraz, często, serca.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Niedotlenienie
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Niewydolność oddechowa
Omdlenie
Przerost migdała gardłowego, trzeciego
Zawał serca, zawał mięśnia sercowego
Zespół aspiracji smółki
Kwasica mleczanowa
Niedotlenienie
Niedotlenienie mózgu
Niedotlenienie mózgu, udar mózgu
Omdlenia, krótkotrwała utrata przytomnościTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj