Dysfagia
ang. DysphagiaDysfagią określa się problemy z połykaniem, a także często towarzyszące tej czynności bóle. Niektórzy ludzie chorzy na dysfagię nie mogą w ogóle połykać pokarmów ani nawet płynów czy własnej śliny. Jedzenie zatem, w takich przypadkach, staje się ogromnym wyzwaniem i trudnością. U osób z dysfagią można zaobserwować niedobory różnych witamin oraz innych składników odżywczych.

Jak dochodzi do połknięcia pokarmu?
Połykanie jest bardzo skomplikowanym procesem, w którym bierze udział około 50 par mięśni oraz wiele nerwów, które mają wpływ na przekazanie pokarmu z jamy ustnej do żołądka. Połykanie można podzielić na trzy etapy.

Pierwszy polega na rozdrobnieniu, przeżuciu pokarmów jeszcze w jamie ustnej przy pomocy języka, zębów oraz śliny, która je rozmiękcza i następnie nawilża, aby mogły zostać swodobnie połknięte. Drugi etap zaczyna się w momencie, gdy język wypycha jedzenie albo płyny do tylnej części jamy ustnej, co wywołuje bezwarunkowy odruch połknięcia i pokarm przechodzi przez gardło. W tym samym momencie krtań szczelnie się zamyka i blokuje przepływ powietrza, po to, by jedzenie lub płyny nie przedostały się do dróg oddechowych. Trzeci etap zaczyna się w momencie przejścia pokarmu lub płynu do przełyku, czyli kanału, który prowadzi żywność z jamy ustnej do żołądka. Proces przejścia pokarmu przez przełyk do żołądka trwa około 3 sekundy, w zależności od konsystencji żywności.

REKLAMA

Dlaczego dochodzi do rozwoju dysfagii?
Do rozwoju dysfagii dochodzi w wyniku zaburzenia wyżej opisanego procesu połykania, a konkretniej problemów z narządami, które biorą w nim udział. Przyczyną mogą być przykładowo słabe mięśnie policzków lub języka, co powoduje, że pokarmy w jamie ustnej nie są odpowiednio przeżuwane i tym samym żywność połykana jest w dużych kawałkach, co może sprawić, że nie przejdzie przez gardło i zablokuje tym samym dopływ powietrza.

Inne przyczyny dysfagii to udar mózgu lub inne choroby układu nerwowego, które powodują, że niemożliwy do wykonania, staje się odruch połykania. U osób z takimi problemami, ruchy mięśni, które są odpowiedzialne za przejście pożywienia z jamy ustnej do żołądka nie pracują. Czasami, przyczyną dysfagii może być także osłabienie mięśni gardła, które umożliwiają przejście do żołądka tylko części pokarmów, a jego pozostała część może przedostać się do tchawicy wywołując infekcje płuc.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Dysfagia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

DysfagiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj