Zadławienia
ang. ChokingZadławieniami określa się niedrożność górnych dróg oddechowych, która spowodowana jest przedostaniem się do nich żywności lub innych przedmiotów, co uniemożliwia normalne oddychanie. Często, ciało obce można wydalić spowrotem na zewnątrz poprzez kaszel, jednak w najpoważniejszych przypadkach, zadławienie może doprowadzić do śmierci, gdyż przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest niemożliwy.

Zadławienie, jest nagłym przypadkiem, który wymaga natychmiastowego i skutecznego działania w celu umożliwienia normalnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe poszkodowanego. Często, pomoc medyczna nie zdąża dotrzeć na czas, aby uratować człowieka, dlatego każdy powinien znać podstawowe metody działania podczas zadławienia.

Oddychanie jest bardzo istotną częścią życia człowieka, która tak na prawdę, sprawia, że żyjemy. Powietrze, którym oddychamy zawiera azot (75%), tlen (21%) oraz dwutlenek węgla i inne gazy (4%).
 

REKLAMA

Tlen, który znajduje się w płucach przedostaje się do krwi, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie dotlenienie każdego narządu wewnętrznego w organizmie. Ciało człowieka wykorzystuje tlen jako źródło energii. Dwutlenek węgla i produkty odpadowe natomiast przedostają się do krwiobiegu, po czym wracają do płuc i są wydychane spowrotem na zewnątrz. Podczas wydechu wyzwalany jest dwutlenek węgla (8%), azot (71%) oraz tlen (16%).

Jeśli u człowieka, drogi oddechowe zostaną w jakiś sposób zablokowane, powietrze nie może przedostać się do płuc i proces oddychania nie zachodzi. Mózg, który jest bardzo wrażliwy na tlen, w takiej sytuacji zaczyna umierać już po 4 ? 6 minutach od pojawienia się niedrożności. W tym czasie konieczne jest przeprowadzenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Nieodwracalna śmierć mózgu następuje po 10 minutach.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Zadławienia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

ZadławieniaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj