Drżenie rąk
ang. Shaking handsDrżenia to mimowolne, samoistne ruchy wszystkich części ciała (nawet głowy czy głosu). Najczęściej jednak, drżenia, można zaobserwować w rękach, chyba, że są rzadko używane. Objawy zauważane są zwykle w momencie, gdy podejmowana jest próba wzięcia jakiegoś przedmiotu do ręki lub pisania, a ręka po prostu zaczyna drgać. Do samoistnych drżeń dochodzi zazwyczaj u osób w podeszłym wieku.

Tak na prawdę, drżenia mogą wystąpić u osób w każdym wieku, jednak im człowiek starszy, tym większe ryzyko pojawienia się tego zaburzenia. U młodszych osób, drżenia pojawiają się w wyniku zmęczenia, stresu, lęku oraz zdenerwowania. W przypadku, gdy objawy utrzymują się lub występują bez żadnego związku ze stanem emocjonalnym, bardzo możliwe, że jest to oznaka problemów zdrowotnych i konieczna jest wizyta u lekarza.

Drżenia rąk sprawiają, że pojawiają się trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów palców, co częściowo uniemożliwi wykonywanie normalnych codziennych czynności (np. pisanie, także na klawiaturze komputerowej, granie na różnych instrumentach, itp.)

Przyczyny drżenia rąk
Jako przyczyny drżenia rąk można wymienić różne czynniki środowiskowe, np. narażenie na działanie herbicydów i pestycydów, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, jednak nie są znane dokładne powody, dla których te substancje mają związek z rozwojem choroby. Oprócz tego, jako przyczynę drżenia rąk można podać nadczynność lub niedoczynność tarczycy, gdzie zaburzona jest prawidłowa równowaga hormonalna organizmu. Ponadto, drżenia, mogą być spowodowane przez stres. W tym przypadku, pomocne mogą być różne techniki relaksacyjne, odpoczynek, sen oraz ćwiczenia oddechowe.

REKLAMA


Drżenie rąk u ponad połowy przypadków, związane jest z mutacjami genów dziedziczonymi jako cechy dominujące. Dwa główne geny, które ulegają mutacji to ETM1 i ETM2. Pozostałe nie są znane.
Nadal jednak, drżenia samoistne są najbardziej powszechną formą tego zaburzenia. Mimo, iż przyczyny z jakich dochodzi do tego typu zakłóceń nie są znane, coraz częściej lekarze twierdzą, że ma na to wpływ móżdżek (część mózgu, która odpowiada za koordynację ruchową mięśni), który u pacjentów z drżeniem samoistnym nie działa poprawnie. Możliwe są także inne przyczyny drżenia rąk, np. kofeina, nałogowe palenie tytoniu oraz stosowanie niektórych leków (na astmę, zawierających lit, przeciwdepresyjnych oraz przeciwpadaczkowych).

Objawy drżenia rąk
Najczęściej, drżenia objawiają się sztywnością mięśni w szyi oraz kończynach, co czasem, może powodować ograniczenie ruchów oraz ból tych mięśni.

Gdy przyczyną drżenia jest alkohol, pierwsze objawy zaczynają się pojawiać 48 godzin po zakończeniu picia. Najczęściej są to: drgawki, łagodne bóle głowy, zimne poty, wymioty, utrata apetytu, bezsenność, niepokój, szybkie tętno oraz halucynacje słuchowe.

Drżenie fizjologiczne to drganie różnych części ciała o bardzo niskiej częstotliwości, które zwykle nie jest odczuwalne ani widoczne. Ten typ drgań pojawia się u każdego człowieka podczas wykonywania różnych ruchów i czynności. Drżenie fizjologiczne nie jest oznaką jakichkolwiek zaburzeń zdrowotnych.

Przy drżeniu jakichkolwiek części ciała należy unikać kofeiny!


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Drżenie rąk
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba Gravesa- Basedowa, choroba Basedowa
Choroba Parkinsona, drżączka poraźna
Fobia, fobia społeczna
Nadczynność tarczycy, hipertyreoza
Napady lęku, panika, fobie
Nerwica, zaburzenia nerwicowe
Niewydolność nerek
Stwardnienie rozsiane, SM
Drżenia, drżenie samoistne
Drżenie mięśni, fascykulacja, drżenie pęczkowe
Drżenie rąk
PalidotomiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj