Kaszel
ang. CoughKaszel jest to próba uwolnienia nadmiaru powietrza z płuc. Kaszel ma za zadanie chronić drogi oddechowe, oczyszczając je z drażniących substancji oraz wydzieliny.  Każdy człowiek, może sam zasymulować kaszel bez żadnej przyczyny. Jednak najczęściej, kaszel wykorzystywany jest w sytuacjach, gdy odczuwane jest podrażnienie lub pewien dyskomfort w drogach oddechowych. Często jest to także mimowolny objaw podrażnienia dróg oddechowych pewnym receptorem, który zmusza do kaszlu. Dzieje się to na zasadzie, wysłania przez dany receptor sygnału do mózgu, który ma doprowadzić do pojawienia się kaszlu. Kaszel rozpoczyna się od głębokiego wdechu powietrza do płuc przez otwarte struny głosowe i krtań, które zaraz potem zamykają się i powietrze zatrzymywane jest w płucach. W tej sytuacji przepona i pozostałe mięśnie układu oddechowego zaczynają napierać na płuca, po czym głośnia się otwiera i dochodzi do nagłego odpływu powietrza z płuc, które osiąga prędkość 160 km / h.

Każdy, zdrowy człowiek kaszle raz lub dwa razy na godzinę. Jest to zupełnie normalne, gdyż w ten sposób organizm pozbywa się wszelkich drażniących substancji z dróg oddechowych.
Jeśli jednak drażniące receptory pochodzą z otoczenia lub jeśli doszło do infekcji czy zakażenia układu oddechowego, kaszel może pojawiać się częściej i trwać o wiele dłużej. Często, uciążliwy kaszel nie pozwala normalnie funkcjonować, ani nawet odpoczywać. Zdarza się, że kaszlowi towarzyszą bóle głowy, duszności oraz bóle w klatce piersiowej.

REKLAMA

Kaszel jest typowym objawem chorobowym i w przypadku infekcji trwa od tygodnia do dwóch i ustępuje wraz z nimi. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, zaczyna się mówić o przewlekłym kaszlu i konieczne jest zdiagnozowanie i wyleczenie jego przyczyny.

Są dwa rodzaje kaszlu- suchy i mokry. Kaszel suchy zwykle nie wywołuje żadnej wydzieliny z dróg oddechowych. Dzieje się tak ze względu, że jest on najczęściej przyczyną zwykłego podrażnienia dróg oddechowych przez jakiś czynnik zewnętrzny. Gdy natomiast, w organizmie rozwinie się zakażenie bakteryjne, pojawia się kaszel mokry, któremu towarzyszy plwocina. Kolor wydzieliny może być różny (biały, zielony, szary, brązowy) w zależności od rodzaju infekcji, a czasami, może się w niej pojawić krew.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Kaszel
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergia pokarmowa
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Astma
Astma pyłkowa
Błonica, dyfteryt
Choroba motylicza, fascioloza
Choroba refluksowa przełyku
Choroba Whipple’a, lipodystrofia jelitowa
Dychawica oskrzelowa, astma oskrzelowa
Gruźlica, tuberkuloza
Grypa
Ból w klatce piersiowej u dzieci
Bronchoskopia
Kaszel
Wysięk opłucnej
Wysięk opłucnowy
ZadławieniaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj