Ból ucha
ang. EaracheBól ucha to dolegliwość, która powstaje w wyniku różnych infekcji, chorób czy urazów, jakie pojawiają się w uszach. Ból ucha nie jest chorobą. Jest to objaw różnych chorób lub uszkodzenia ucha zewnętrznego lub środkowego, a w najpoważniejszych przypadkach wewnętrznego. Oprócz tego, może być oznaką problemów zdrowotnych zaczynających się w jamie ustnej, nosowej lub gardle. 

W przypadku niemowląt i małych dzieci zdiagnozowanie bólu ucha jest bardzo ciężkie, ze względu na nierozwiniętą, u nich, znajomość mowy. Zwiększona wrażliwość, płacz i ciągnięcie uszu mogą być oznaką tego bólu u niemowląt.

Przyczyny
Ból ucha może być wywołany przez wiele różnych czynników. Poniżej opisanych jest kilka z nich.

Najczęstszą przyczyną bólu ucha jest gromadzenie się nadmiaru ciśnienia w trąbce słuchowej. Czynniki, takie jak alergia, infekcje, zimno lub ból gardła mogą spowodować obrzęk trąbki słuchowej i tym samym wywoływać ból. 

REKLAMA

Normalnie, nadmiar płynów z ucha środkowego odprowadzany jest przez kanaliki, które umożliwiają ich przepływ aż do tylnej części gardła. Jeśli z różnych względów, proces ten nie zachodzi, płyn gromadzi się w uchu środkowym, co powoduje uczucie ciśnienia w uchu, ból a nawet infekcje.

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie podatne na bóle uszu spowodowane problemami z trąbką słuchową, ponieważ nie jest ona jeszcze zbyt dobrze rozwinięta. 

Ból ucha może być również wywołany perforacją lub złamaniem błony bębenkowej. Do takich problemów może dojść w wyniku ciosu w głowę, zakażenia rozwijającego się w uchu wewnętrznym, zabiegu polegającego na usunięciu nadmiaru płynów z uszu lub wprowadzenia ciała obcego do ucha. Infekcje ucha zewnętrznego i środkowego są często związane z bólem. Jako inne przyczyny można podać niedrożność przewodu słuchowego spowodowaną przez obecność w uchu ciał obcych lub nadmiaru woskowiny, infekcje ucha wywołane półpaścem, guzy, zapalenie wyrostka robaczkowego, tzw. ucho pływaka oraz różne zabiegi chirurgiczne. Bóle ucha, mogą się także pojawić, jako efekt szybkich zmian wysokości w trakcie podróży samolotem lub kolejką górską. Ponadto przyczynami są infekcje zatok, zapalenie stawów żuchwy, gardła, migdałków oraz dysfunkcja stawu skroniowego.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Ból ucha
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Choroba Meniere’a, idiopatyczny wodniak błędnika
Czop woskowinowy, zatkanie ucha
Dychawica oskrzelowa, astma oskrzelowa
Głuchota starcza
Głuchota, utrata słuchu
Otoskleroza
Perlak, guz perlisty
Przerost migdała gardłowego, trzeciego
Przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
Różyczka
Surowicze zapalenie ucha środkowego
Świnka, nagminne zapalenie przyusznic
Szumy uszne
Ból uchaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj