OB krwi (odczyn Biernackiego)

Wartości referencyjne:
Noworodki: 0-2 mm/h
Niemowlęta (do 6 miesięcy): 12-17 mm/h
Kobiety < 60 roku życia: do 12 mm/h; Kobiety > 60 roku życia: do 20 mm/h
Mężczyźni < 60 roku życia: do 8 mm/h; Mężczyźni> 60 roku życia: do 15 mm/hChorobami powodującymi przekroczenie norm mogą być: stany zapalne (infekcyjne i nie infekcyjne), nowotwory, choroby rozrostowe krwi (np. białaczki), choroby auto immunologiczne, w zawałach mięśnia sercowego, w urazach, złamaniach kości, w niedoczynności i nadczynności tarczycy, w hipercholesterolemi. Wzrost OB jest również spotykany u kobiet w okresie przedmenstuacyjnym i miesiączki, w okresie ciąży i okresu połogu (od 10-11 tygodnia ciąży do 6 tygodni po porodzie), w czasie czasie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zmniejszenie wartości OB występuje w chorobach alergicznych, w obniżonej wartości fibrynogenu, w nadkrwistości.


Badanie szybkości opadania krwinek tzw. odczyn Biernackiego. We krwi pozbawionej zdolności krzepnięcia poprzez związanie jonów wapnia, krwinki wykazują tendencję do opadania i rozdzielania krwi na dwie frakcje :górną z osoczem i dolną z elementami morfotycznymi; związane jest to z różnicą w ciężarze właściwym wrytrocytów (1,09) i osocza (1,027). Na szybkość opadania krwinek wpływa ich zdolność do zbijania się w rulony (rulonizacja) oraz skład białek osocza (stosunek ilościowy albumin do globulin), kształt, liczba i ładunek elektryczny erytrocytów, a także temperatura, w której przeprowadza się badanie. Stwierdzono, że szybkość opadania krwinek w warunkach prawidłowych jest wielkością stałą właściwą dla płci. Fizjologicznie OB wzrasta w czasie ciąży, po obfitym posiłku oraz wysiłku fizycznym, w stanach emocjonalnych, po gorącej kąpieli i u kobiet w czasie miesiączkowania. Pamiętajmy, że OB w ostrych stanach zapalnych nie zawsze musi się podwyższać, co innego w stanach zapalnych typu przewlekłego (wówczas narasta a jego spadek może być objawem powrotu do zdrowia choć nie zawsze!). Gdy OB. Jest w granicach 0-1 może wskazywać na bardzo duże stężenie cholesterolu wolnego w stosunku do lecytyny.Tagi:

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
OB krwi odczyn Biernackiego
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy tekst


Należy wypełnić wszystkie pola formularza:

Nick:
Token: wpisz liczbę 75166
poprzedzając literą A:
Komentarz:
ula 2011-07-08

MAM PYTANIE/MÓJ WYNIK OB-16/ -52 LATA,MENOPAUZA,, STRES, CZY TAKI WYNIK NIE JEST PONAD NORMĘ??? W LABORATORIM UZNAJA WYNIK 16 JAKO GORNA GRANICE NORMY, ATU CZYTAM O NORMIE - 12,, POZDRAWIAM
 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj