Średnie stężenie hemoglobiny (MCHC, mean corpuscular hemoglobin concentration)

Wartości referencyjne:
33-37 g/dl
31?38%Wzrost MCHC może wystąpić we wrodzonej sferocytozie i w stanach hipertonicznego odwodnienia. Zmniejszenie MCHC może być spowodowany przez zaburzenia wodno-elektrolitowe typu hipertonicznej hiperhydracji i niedokrwistości z niedoboru żelaza.


Zmniejszenie wartości jest charakterystyczne dla niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wzrost stwierdza się JEDYNIE we wrodzonej sferocytozie.

Bardzo często prócz podstawowego profilu badań wykonuje się dodatkową diagnostykę krwinek białych, oznaczając liczbę elementów morfotycznych tej rodziny w stosunku do całej wartości WBC (oznaczanie liczy eozynofili, bazofili, neutrofili, limfocytów ? co bardzo często jest przydatne przy określaniu patogenezy schorzenia np.: czy choroba jest pochodzenia wirusowego czy bakteryjnego, czy w organizmie pojawił się jakiś pasożyt, czy wystąpiły objawy alergii itp.) czy oznaczenie wzoru Arnetha ? Schillinga (procentowy wzór leukocytarny ? podział ze względu na wiek i stadium rozwojowe krwinek białych, neutrofile)

Jeśli chodzi o krwinki czerwone i o erytropoeze (proces wytwarzania krwinek czerwonych) dodatkowo wykonuje się oznaczenie retikulocytów (to młode, bezjądrzaste komórki układu czerwonokrwinkowego, które dzięki barwieniu przyżyciowemu wykazuję w cytoplazmie substancję ziarnisto-siateczkową lub niteczkowo-siateczkową, barwiącą się odmiennie od cytoplazmy. Substancja ta to pozostałość zasadochłonnej rybonukleoproteiny, znajdującej się w znacznej ilości w cytoplazmie młodocianych, jądrzastych postaci rozwojowych erytrocytów. Liczba retikulocytów we krwi obwodowej stanowi dobre odzwierciedlenie czynności erytropoetycznej szpiku kostnego, dlatego też określanie jej stanowi jedno z podstawowych badań hematologicznych) we krwi obwodowej.

Można również wykonać badania związane z właściwościami krwi związanymi z utrzymaniem homeostazy organizmu w czasie przerwania ciągłości naczyń krwionośnych ? proces krzepnięcia, krwawienia.Tagi:

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Średnie stężenie hemoglobiny MCHC, mean corpuscular hemoglobin concentration
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy tekst


Należy wypełnić wszystkie pola formularza:

Nick:
Token: wpisz liczbę 61517
poprzedzając literą A:
Komentarz:
hala 2010-04-29

Mam lekko podwyższony wynik MCHC co to oznacza ??
 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj