Hemoglobina (HGB, Hb)

Wartości referencyjne:
Kobiety: 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l)
Mężczyźni: 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l)
Noworodki: 14,2-19,6 g/dl (8,8-12,2 mmol/l)Obniżenie poziomu hemoglobiny jest na ogół spowodowane niedokrwistością i w stanach przewodnienia organizmu. Zwiększone stężenie hemoglobiny obserwuje się w nadkrwistościach i w zaburzeniach gospodarki wodno - elektrolitowej (odwodnienie).


Barwnik krwi, jest głównym składnikiem krwinki czerwonej (erytrocytu); składa się z części biłakowej czyli globiny, zbudowanej z 4 łańcuchów polipeptydowych (budowa tetrameryczna; wyróżniamy łańcuchy alfa, beta, gamma, d oraz w, których odpowiednia sekwencja charakteryzuje poszczególne rodzaje hemoglobiny. Wyróżniamy m.in. HbA1, HbA2, HbF i inne typy hemoglobin) oraz części niebiałkowej, łączącej każdy łańcuch globiny, zwanej hemem (tetrapirol, posiada w centrum układu aromatycznego atom żelaza, który fizjologicznie występuje na plus 2 stopniu utlenienia, przejście do Fe3+ zwie się utlenieniem hemoglobiny [w przeciwieństwie do utlenowania ? połączenie Hb z tlenem atmosferycznym, proces ten nie jest związany ze zmianą stopnia utlenienia żelaza w hemie lecz ze zmianą konformacji przestrzennej hemoglobiny ? powstaje wówczas oksyhemoglobina HbO, zachowująca prawidłowe właściwości] i wiąże się z utratą zdolności wiązania tlenu atmosferycznego). Podstawowym zadaniem Hb jest przenoszenie tlenu z płuc do tkanek obwodowych oraz udział w transporcie tlenku węgla (IV) oraz protonów z tkanek do płuc (zgodnie z efektem Bohra). W standardowych warunkach temperatury oraz ciśnienia (0 stopni C, 101,3 kPa) 1 gram hemoglobiny może przyłączyć 1,34ml tlenu.

Badanie HGB nie jest zaliczane do morfologii, jednak ze względu na automatyzację procesu, parametr ten jest oznaczany równolegle.Tagi:

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Hemoglobina HGB, Hb
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy tekst


Należy wypełnić wszystkie pola formularza:

Nick:
Token: wpisz liczbę 13749
poprzedzając literą A:
Komentarz: 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj