Tsh (tyreotropina, thyroid stimulating hormone, hormon tyreotropowy)

Wartości referencyjne:
0,4-4,2 IU/mlHormon tyreotropowy (tyreotropina - TSH od ang. thyroid stimulating hormone) działa przede wszystkim na tarczycę, wywołując jej powiększenie, zwiększone unaczynienie i pobudzenie wytwarzania oraz uwalniania do krwi hormonów tarczycowych.

Pomiędzy tarczycą a komórkami przysadki wytwarzającymi tyreotropinę istnieje tzw. ujemne sprzężenie zwrotne. Polega ono na tym, że nadmiar hormonów tarczycy blokuje wytwarzanie w przysadce TSH, natomiast niedobór hormonów tarczycy powoduje wzrost wydzielania TSH.

Osoby leczące się z powodu nadczynności lub niedoczynności tarczycy wiedzą, jak ważne dla oceny skuteczności leczenia jest oznaczenie we krwi poziomu tyreotropiny.

Jeżeli ktoś z nadczynnością tarczycy ma w trakcie leczenia bardzo niski poziom TSH, oznacza to, że nadczynność tarczycy nie została jeszcze opanowana (przysadka mózgowa jest "zablokowana" przez nadmiar hormonów tarczycowych).

Poziom TSH mieszczący się w granicach normy oznacza, że u pacjenta osiągnięto normalizację funkcji tarczycy.

Osoby z niedoczynnością tarczycy mają bardzo wysoki poziom TSH we krwi, przysadka mózgowa bowiem "usiłuje wymusić" wytwarzanie przez tarczycę większej ilości hormonów, produkuje więc dużo hormonu tyreotropowego.

Patologia przysadki mózgowej może prowadzić do dysfunkcji tarczycy: brak lub niedobór TSH prowadzi do niedoczynności tarczycy, nadmiar - do jej nadczynności.

Sprzężenie zwrotne jest w tych stanach zaburzone i funkcja przysadki nie jest sterowana poziomem hormonów tarczycowych, tarczyca natomiast jest uzależniona od nadmiaru TSH (nadczynność przysadkowa tarczycy) lub niedoboru tyreotropiny (niedoczynność przysadkowa tarczycy).


Hormon tyreotropowy, tyreotropina (TSH), jest to hormon pobudzający wydzielanie hormonów tarczycy ? tyroksyny i trójjodotyroniny ? oraz rozrost tego gruczołu. Wydzielanie TSH jest pobudzane przez hormon podwzgórza tyreoliberynę, a hamowane przez hormony tarczycy. Sekrecja TSH zwiększa się pod wpływem zimna i w stanach wzmożonego napięcia emocjonalnego.


Tagi:

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Tsh tyreotropina, thyroid stimulating hormone, hormon tyreotropowy
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy tekst


Należy wypełnić wszystkie pola formularza:

Nick:
Token: wpisz liczbę 29679
poprzedzając literą A:
Komentarz:
Edzia 2011-09-29

Witam. Moja mama ma TSH 52,02 mlU/1 Co najlepiej powinna w takiej sytuacji zrobić?

ania 2010-09-25

mam TSH(IIIgen.) 3.08 co to oznacza??
 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj