T4 (tyroksyna)

Wartości referencyjne:
7,3-12,5 ľg/dlTyroksyna pobudza procesy utleniania w tkankach, pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i jej zużycie przez komórki. Zwiększa także wydzielanie i efekty działania somatotropiny i glikokortykoidów, wpływa na czynność gruczołów płciowych. Hormon ten jest bardzo ważny dla rozwoju fizycznego i psychicznego młodych organizmów, wpływa również regulująco na laktację i rozród.

Niedoczynność tarczycy i wynikający z tego niedobór tyroksyny obniża podstawowy poziom przemiany materii, wywołuje obrzęk śluzowaty i zmniejsza aktywność psychomotoryczną. Nadczynność tarczycy występuje najczęściej w chorobie Gravesa-Basedowa. Objawami są: wytrzeszcz, nadpobudliwość, nerwowość, zwiększona męczliwość mięśni i tachyarytmia.


Tyroksyna (czterojodotyronina, T4) i trójjodotyronina (T3) są produkowane przez komórki nabłonkowe pęcherzyków tarczycy i zawierają w cząsteczce 4 lub 3 atomy jodu. Poza tarczycą, w różnych tkankach tyroksyna może ulegać przemianie w trójjodotyroninę lub nieczynną pochodną zwaną ?odwróconą? trójjodotyroniną . Trójjodotyronina działa na większość tkanek organizmu, wzmagając w nich tempo przemiany materii, co wiąże się z nasileniem utleniania i wytwarzania ciepła. Nasileniu przemiany materii towarzyszy wzmożone wytwarzanie substratów energetycznych, takich jak wolne kwasy tłuszczowe, glukoza i aminokwasy, zwiększenie przepływu krwi przez tkanki i przyspieszenie czynności serca. Część tych efektów jest związana z potęgowaniem przez hormony tarczycy działania amin katecholowych (adrenaliny i noradrenaliny). Trójjodotyronina w stężeniach fizjologicznych zwiększa syntezę białek, przy nadczynności tarczycy przeważa jednak rozkład białek związany z ogólnym nasileniem przemiany energetycznej. Działanie hormonów tarczycy jest powolne. Wydzielanie trójjodotyroniny i tyroksyny jest pobudzane przez hormon przysadki tyreotropinę , którego sekrecję reguluje z kolei hormon podwzgórza tyreoliberyna. Wydzielanie hormonów tarczycy zwiększa się za posrednictwem tyreotropiny pod wpływem zimna oraz w stanach wzmożonego napięcia emocjonalnego. Wzmożona przemiana tyroksyny w trójjodotyroninę zachodzi pod wpływem przekarmiania. Prowadzi to do zwiększenia tempa przemiany materii, ponieważ trójjodotyronina działa o wiele silniej niż tyroksyna. Podczas głodu tyroksyna ulega przemianie w ?odwróconą? trójjodotyroninę, co prowadzi do zmniejszenia tempa przemiany materii. Niedoczynność tarczycy wywołuje u dzieci kretynizm, a u dorosłych obrzęk śluzowaty, natomiast nadczynność objawia się np. chorobą Gravesa-Basedowa, charakteryzująca się powiększeniem tarczycy, wytrzeszczem oczu, przyspieszeniem akcji serca, pobudliwością nerwową.


Tagi:

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
T4 tyroksyna
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Zadaj pytanie lub skomentuj powyższy tekst


Należy wypełnić wszystkie pola formularza:

Nick:
Token: wpisz liczbę 42358
poprzedzając literą A:
Komentarz: 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj