Celiakia
lac. Choroba trzewna
ang. Celiac diseaseCeliakia, inaczej choroba trzewna, to zaburzenie wynikające z immunologicznej reakcji organizmu na gluten, czyli białko, które znajduje się głównie w ziarnach, np. pszenicy, ale również w wielu innych produktach spożywczych. Celiakia powoduje zaburzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych przez jelito cienkie. Objawami są częste biegunki oraz utrata wagi. Z chorobą trzewną może być również związane opryszczkowate zapalenie skóry. Najlepsze badania diagnostyczne, potwierdzające celiakię to biopsja jelita cienkiego. Leczenie obejmuje unikanie spożywania glutenu w diecie, w poważniejszych przypadkach stosuje się odpowiednie leki. Jeśli pacjent jest uczulony na gluten i spożyje go, dochodzi do podrażnienia błony śluzowej ściany jelita cienkiego, która z czasem ulega uszkodzeniu, a następnie przeradza się to w celiakię lub enteropatię glutenową. 
Gluten pełni ważną rolę w organizmie człowieka i powinien być podawany już w wieku niemowlęcym, gdyż w innym przypadku może dojść do rozwoju choroby niedokrwiennej serca i osłabienia wzrostu. U osób dorosłych, celiakia, może doprowadzić do niedokrwistości, bezpłodności, niedoboru witaminy D oraz chorób kości. Jednak najbardziej charakterystyczne są objawy żołądkowo ? jelitowe, takie jak biegunka oraz utrata masy ciała. 

Gluten, to składnik, który zawarty jest przede wszystkim w mące pszennej. Mąka, używana jest do większości produktów spożywczych (ciast, makaronów, chleba czy sosów), które są obecne na rynku. Dlatego też, osoby chore na celiakie, powinny zawsze dokładnie sprawdzać skład produktu znajdujący się na etykiecie. Najczęściej są oni zmuszeni do stosowania tzw. diety bezglutenowej. Produkty, które nie zawierają glutenu również są powszechnie dostępne, a jego właściwości przejmuje w nich najczęściej, skrobia kukurydziana.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Celiakia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Bębnica, wzdęcia brzucha
Celiakia
Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Zespół upośledzonego wchłaniania, złego wchłanianiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj