Cukrzyca
lac. Diabetes mellitus
ang. DiabetesCukrzyca jest to dość powszechnie występująca choroba, która może dotknąć każdego człowieka. Organizm człowieka, zmienia większość spożywanych pokarmów w glukozę. W tym momencie, zaczyna swą pracę wykonywać insulina, hormon produkowany przez trzustkę, który pozwala na wprowadzenie glukozy do komórek ciała, które następnie wykorzystują ją, jako energię. Cukrzyca rozwija się w momencie, gdy organizm człowieka nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonu insuliny lub nie jest ona prawidłowo wykorzystywana przez organizm. U pacjenta chorego na cukrzycę, cukier, gromadzi się we krwi, zamiast przenosić się do komórek. Zbyt duża ilość cukru we krwi, może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, np. chorób serca, uszkodzenia nerwów i nerek. Najczęściej jednak, cukrzyca może być skutecznie leczona a pacjenci prowadzą normalne życie. 

Wyróżniono dwa rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu 1, polega na tym, że w organizmie nie jest wytwarzana insulina. W przypadku cukrzycy typu 2, trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub komórki ciała ignorują działanie hormonu. U większości pacjentów, rozpoznawany jest typ 2 cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą, której nie można w pełni wyleczyć, jednak można podejmować różne czynności, które pozwalają złagodzić jej objawy i spowolnić jej rozwój. Ważnym elementem życia chorego na cukrzycę, jest kontrola oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Można to uczynić dzięki stosowaniu zdrowej diety, ćwiczeniom, zachowaniu odpowiedniej masy ciała oraz, jeśli jest taka konieczność, przyjmowaniu doustnie albo dożylnie zastępczych dawek insuliny lub innych leków. 

Zdrowa dieta. Chorzy na cukrzycę powinni stosować odpowiednio zrównoważoną dietę, którą cechuje niska zawartość tłuszczów, cholesterolu, soli i przede wszystkim cukru. Aby został utrzymany prawidłowy poziom cukru we krwi, w ciągu dnia, chory powinien spożywać 3 posiłki i starać się nigdy żadnego nie pominąć.  Ćwiczenia. Wykonywanie różnych ćwiczeń i aktywność fizyczna pomagają organizmowi wykorzystywać insulinę i obniżyć poziom cukru we krwi. Oprócz tego, ćwiczenia pozwalają utrzymać odpowiednią masę ciała, podwyższają poziom energii i ogólnie poprawiają stan zdrowia pacjenta.  Zachowanie odpowiedniej masy ciała. Zrzucenie zbędnych kilogramów lub lekkie przybranie na wadze przy niedowadze, pozwala na usprawnienie pracy insuliny w organizmie oraz obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko chorób serca.  Przyjmowanie leków. Jeśli cukrzyca nie może być kontrolowana przy pomocy diety, ćwiczeń czy utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, lekarz może zalecić stosowanie leków lub zastępczych dawek insuliny. Leki przeciw cukrzycy, pozwalają organizmowi produkować więcej insuliny lub pomagają ją lepiej wykorzystywać. Czasami konieczne jest przyjmowanie zastępczych dawek insuliny w zastrzykach. Stosowanie tych środków, zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż są to bardzo silne leki i mogą wywołać różne powikłania. 

Jak samemu mogę sprawdzać poziom cukru we krwi?
Bardzo często, lekarza zalecają regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi w domu. Polega to na nakłuwaniu palca tak, aby uzyskać kroplę krwi, którą umieszcza się na specjalnym pasku testowym. Wynik można odczytywać samemu lub włożyć taśmę do urządzenia o nazwie elektroniczny miernik glukozy. W taki sposób można na własną rękę sprawdzić stan poziomu cukru we krwi. Tego typu badanie należy przeprowadzać tak często, jak zaleci lekarz. 

Co należy zrobić, jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski?
U osób z cukrzycą, może dochodzić do epizodów, podczas których poziom cukru we krwi jest za niski. Taki stan nazywa się hipoglikemią. Do objawów tego rodzaju cukrzycy mona zaliczyć:
? Ciągłe uczucie zmęczenia,
? Częste ziewanie,
? Utratę koordynacji mięśniowej,
? Problemy z koncentracją i myśleniem,
? Nadmierne pocenie się,
? Skurcze mięśni,
? Napady,
? Bladość skóry,
? Utratę przytomności,
? Osłabienie.

Osoby, u których doszło do hipoglikemii powinny bardzo szybko uzupełnić brak cukru, spożywając ok. 15 gram węglowodanów. Oto kilka przykładów źródeł energii, które mogą łagodzić objawy hipoglikemii:
? Pół szklanki soku owocowego,
? Szklanka mleka,
? 3 tabletki glukozy,
? Około 5 cukierków,
? Owoce lub dwie łyżki rodzynek. 

Jeśli 15 minut po spożyciu tych produktów, stężenie cukru nadal jest zbyt niskie, należy ponownie podać dawkę 15 gram węglowodanów.

Jakie powikłania zdrowotne może wywołać cukrzyca?
Cukrzyca może być niebezpieczną i zagrażającą życiu chorobą, jeśli nie zostanie podjęte leczenie. Wraz z upływem czasu, wysoki poziom cukru we krwi może spowodować uszkodzenia wzroku, nerek, naczyń krwionośnych i nerwów oraz choroby serca. Oto kilka komplikacji, jakie wywołuje cukrzyca:
- Ślepota i utrata wzroku, tzw. retinopatia cukrzycowa. Cukrzyca może spowodować uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w siatkówce oka, co prowadzi zwykle do utraty wzroku, a nawet trwałej ślepoty. 
- Choroby serca. Ludzie chorzy na cukrzycę mają dwa razy większe szanse na rozwój chorób serca i uszkodzenie jego naczyń krwionośnych. Zwiększa to ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.
- Uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych, tzw. neuropatia cukrzycowa. Uszkodzenie naczyń krwionośnych w nogach może ograniczyć dopływ krwi do nerwów znajdujących się w nogach i stopach. Może to wywołać pieczenie, mrowienie i drętwienie obszarów dotkniętych uszkodzeniem (zazwyczaj objawy zaczynają się w palcach, po czym rozprzestrzeniają się na całą stopę). Oprócz tego może dojść do owrzodzenia stóp. Uszkodzenia w naczyniach krwionośnych mogą przyczynić się do rozwoju zakażeń oraz owrzodzeń, które się nie goją. W najpoważniejszych przypadkach może to prowadzić do konieczności odjęcia części stopy lub podudzia. 
- Choroby nerek, tzw. nefropatia cukrzycowa. Cukrzyca może się przyczynić do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w nerkach, co z kolei prowadzi do zatrzymania procesu filtracji odpadów znajdujących się w organizmie. U wielu chorych na cukrzycę, nerki nie pracują prawidłowo, dlatego też często przeprowadzana jest dializa, czyli zabieg za pomocą, którego krew w organizmie oczyszczana jest z odpadów lub przeszczep narządu. 

Dobrą wiadomością jest fakt, iż powikłaniom cukrzycy można skutecznie zapobiegać, jeśli tylko pacjent o siebie dba i stosuje się do zaleceń lekarza.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Cukrzyca
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
Cukrzyca
Dystrofie mięśniowe, zanik mięśni
Grzybica narządów płciowych, kandydoza
Hemochromatoza
Hiperlipidemia
Hipotermia, ochłodzenie organizmu
Impotencja, zaburzenia erekcji
Jaskra
Jęczmień, torbielowata infekcja powieki
Kardiomiopatia
Kardiomiopatia
Krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych
Miażdżyca tętnic, arterioskleroza
Dializa otrzewnowa
Drgawki
Glutation
Ketoza
Nudności
Omdlenie, krótkotrwała utrata przytomności
Otyłość
Starzenie się
Zaćma, kataraktaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj