Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
lac. Celiac disease
ang. Celiac diseaseCeliakia, inaczej choroba trzewna, jest to choroba, która powoduje problemy w jelitach, ze względu na spożywanie glutenu. Gluten obecny jest w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Dla osób chorych na celiakię jest to trucizna. Celiakia powoduje, że organizm nie przyswaja substancji odżywczych, które zawarte są w spożywanych pokarmach. Tymi substancjami mogą być witaminy, wapń, białko, tłuszcze, węglowodany, itp. Przez to, że organizm nie przyjmuje tych elementów, nie może prawidłowo wykonywać niektórych procesów.

Celiakia jest chorobą, która obecna jest w rodzinach, co oznacza, że człowiek jest na nią podatny przez cechy odziedziczony od rodziców. Celiakia czasami może nie być aktywna i nie wywoływać żadnych objawów, jednak czynniki takie jak infekcje, stres, urazy, poród lub zabieg chirurgiczny mogą ją pobudzić. 

Jakie objawy wywołuje celiakia?
W zależności od etapu życia, na którym pojawia się celiakia, mogą wystąpić różne objawy.

  • U dziecka chorego na celiakię mogą pojawić się bóle brzucha oraz biegunka (często z krwią), a także zauważalny jest ubytek w masie ciała.
  • U mniejszego dziecka mogą pojawić się bóle brzucha wraz z nudnościami oraz brakiem apetytu. Możliwe są również: anemia (zbyt mała ilość żelaza we krwi), owrzodzenie jamy ustnej oraz alergiczne zapalenie skóry (wysypka).
  • Dziecko może być rozdrażnione, wzburzone lub bardzo pobudzone emocjonalnie. 
  • U dziecka z poważniejszą celiaką może dojść do niedożywienia spowodowanego przewlekłymi wymiotami lub biegunką. Sprawia to, że dziecko ma duży brzuch oraz płaskie i cienkie mięśnie ud i pośladków.
  • U nastolatków celiakia skraca okres dojrzewania oraz wywołuje wypadanie włosów (tzw. łysienie plackowate).
  • U pacjentów z celiakią, w każdym wieku może pojawić się nietolerancja laktozy, czyli mleka i produktów mlecznych.
  • Częstym objawem u wszystkich chorych jest opryszczkowate zapalenie skóry (świąd i pęcherzyki na skórze).

 
Jakie objawy pojawiają się u dorosłych chorych na celiakię?
Osoby, u których dopiero w dorosłym wieku pojawiają się pierwsze objawy celiakii, zauważają ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Odczuwane jest zmęczenie, drażliwość, depresja mimo, iż są także obecne problemy jelitowe. Często pojawia się także osteoporoza (utrata wapnia z kości), która najczęściej objawia się nocnymi bólami w kościach. U części pacjentów z chorobą trzewną może również dojść do anemii.

Jak można łagodzić objawy celiakii?
Celiakia jest poważną chorobą, jednak możliwe jest jej skuteczne kontrolowanie. Głównie niwelować objawy można poprzez unikanie w diecie produktów zawierających gluten. Dlatego stosując odpowiednią dietę można odwrócić uszkodzenia wywołane przez chorobę i zauważyć znaczną poprawę stanu zdrowia. Każde odstępstwo od wyznaczonej diety może spowrotem przyczynić się do rozwoju choroby.

Pacjenci chorzy na celiakię zwykle potrzebują wsparcia bliskich osób, które pomagają wytrwać w ustalonej diecie. Możliwa jest tutaj pomoc dietetyka, lub uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia, gdzie można dowiedzieć się wielu potrzebnych informacji na temat tej choroby i sposobów walki z nią. Dzięki takim aspektom, chorzy mogą wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jeśli zauważysz, że niepokojące objawy znikają, gdy zastosujesz dietę bezglutenową prawdopodobnie masz celiakię. Inną oznaką świadczącą o celiakii jest opryszczkowate zapalenie skóry. Kiedy pojawią się u Ciebie tego typu objawy skontaktuj się z lekarzem. Przeprowadzi on badanie krwi, dzięki któremu możliwa będzie diagnoza. Przed rozpoczęciem stosowania diety bezglutenowej, zawsze powinno zostać przeprowadzone badanie krwi. Inną metodą diagnozy jest biopsja jelit (pobierany jest kawałek tkanki z jelit).Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2023.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Bębnica, wzdęcia brzucha
Celiakia
Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Zespół upośledzonego wchłaniania, złego wchłanianiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj