Niedobór witaminy E
lac. Vitamin E deficiency
ang. Vitamin E deficiencyWitamina E to grupa związków o nazwie tokotrienole, które charakteryzują się tym, że działają na zasadzie biologicznej. Najbardziej aktywnymi substancjami witaminy E są α – tokoferole, ale β-, γ-, δ- tokoferole oraz steroizomery również mogą mieć istotne działanie biologiczne. Związki te działają, jako przeciwutleniacze, które zapobiegają peroksydacji lipidów, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych. Stężenie tokoferolu różni się w zależności od całkowitego stężenia lipidów w osoczu. Zwykle stężenie α- tokoferolu wynosi od 11,6 do 46,4 mmol/ l. Stosowanie dużych dawek witaminy E podczas niedoborów wcale nie chroni przed chorobami, chociaż niektóre teorie głoszą, że zapobiegają rozwojowi choroby Alzheimera, dyskinezy i raka prostaty.

Niedobór witaminy E spowodowany nieodpowiednią dietą spotykany jest bardzo rzadko i zwykle wyłącznie u osób z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów. Główne objawy obejmują niedokrwistość hemolityczną oraz różne deficyty neurologiczne. Rozpoznanie schorzenia opiera się na pomiarze współczynnika α- tokoferolu w osoczu w zestawieniu z całkowitym stężeniem lipidów w osoczu. W przypadku, gdy badanie wykaże niski poziom tokoferolu należy przypuszczać niedobór witaminy E. Leczenie niedoboru polega na doustnym przyjmowaniu suplementów witaminy E, zwłaszcza, jeśli występują deficyty neurologiczne oraz zespół złego wchłaniania. Niedobór witaminy E powoduje kruchość czerwonych krwinek oraz wyniszczenie neuronów, w szczególności aksonów.
 
Przyczyny
W krajach słabo rozwiniętych, gdzie dieta jest zwykle jednolita, niedobór witaminy E może występować z powodu niewystarczającego spożycia dziennej dawki witaminy E. Jeśli chodzi o kraje rozwinięte najczęstszą przyczyną jest zaburzenie prawidłowego wchłaniania tłuszczów, do którego zalicza się Abetalipoproteinemię (zespół Bassena – Kornzweiga, który rozwija się ze względu na brak genetycznej apolipoproteiny B), przewlekłe zapalenie wątroby i dróg żółciowych, choroba cholestatyczna, zapalenie trzustki, zespół jelita krótkiego oraz mukowiscydozę.

Objawy
Główne objawy niedoboru witaminy E są łagodne i niespecyficzne. Zwykle, choroba powoduje niedokrwistość hemolityczną oraz deficyty neurologiczne. W poważniejszych przypadkach niedoboru witaminy E oraz Abetalipoproteinemii, może się rozwinąć retinopatia oraz neuropatia. Niedobór witaminy E może się przyczynić do retinopatii wcześniaków, co powoduje krwawienie wewnątrzczaszkowe i pierwotnego guza mózgu u noworodków. U dzieci narodzonych przedwcześnie, wpływa zwykle na osłabienie mięśni.

U dzieci, przewlekłe choroby wątroby i dróg żółciowych, choroba cholestatyczna i mukowiscydoza mogą powodować deficyty neurologiczne, w tym ataksje rdzeniowo – móżdżkowe, pnia mózgu oraz kończyn, utratę zmysłów, udar, osłabienie mięśni, opadanie powiek i zaburzenia mowy.  Pacjenci dorośli, zwykle rzadziej chorują na zespół złego wchłaniania i niedobór witaminy E, ponieważ jest ona odkładana w tkankach tłuszczowych organizmu w dużych ilościach i jej niedobór jest automatycznie uzupełniany. Jeśli jednak pojawiają się objawy to obejmują ataksję rdzeniowo – móżdżkową.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Niedobór witaminy E
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Białaczka szpikowa, przewlekła
Bolesne miesiączki
Celiakia
Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Cholestaza ciężarnych
Choroba wysokościowa, choroba d'Acosty
Częstoskurcz komorowy
Difylobotrioza, bruzdogłowiec szeroki
Dystrofie mięśniowe, zanik mięśni
Fenyloketonuria, oligofrenia fenylopirogronowa
Głuchota, utrata słuchu
Hemofilia, skaza krwotoczna
Kurza ślepota, ślepota zmierzchowa, nyktalopia
Leukopenia, leukocytopenia
Angiografia
Biotyna, witamina H, witamina B7
Chelatacja, chelacja
Cholesterol
Dializa otrzewnowa
Enzymy trzustkowe
Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowego
Granulocytopenia
Hormonalna terapia zastępcza, HTZ
Kwas foliowy, folacyna, witamina B9, witamina M, witamina B11
Minerały
Niedowaga
Osteomalacja, rozmiękanie kości, krzywica dorosłych
Starzenie się
Tiamina, witamina B1, aneurynaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj