Zespół upośledzonego wchłaniania, złego wchłaniania
lac. Syndroma malab-sorptionis
ang. Malabsorption syndromeZespół upośledzonego wchłaniania, inaczej zespół złego wchłaniania, ma miejsce wtedy, gdy organizm nie posiada odpowiednio rozwiniętego organu odpowiedzialnego za trawienie minerałów, witamin i innych składników odżywczych zawartych w spożywanych pokarmach. Nawet, jeśli dieta jest odpowiednia, osoba z zespołem upośledzonego wchłaniania cierpi na niedobory różnych substancji żywieniowych, które stale się pogłębiają. Problem ten może wynikać z zaburzenia wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego (zwłaszcza jelita) do krwi. Ani odpowiednia dieta, ani przyjmowanie leków nie wprowadzą równowagi w organizmie. Chorzy na zespół złego wchłaniania zawsze będą mieli niedobory żywieniowe.

Objawy zespołu upośledzonego wchłaniania
Najczęściej występujące objawy zespołu złego wchłaniania to biegunka, zaparcia, sucha skóra, uczucie zmęczenia, depresja, trudności z koncentracją, skurcze lub / i osłabienie mięśni, zespół napięcia przedmiesiączkowego, tłuste, ciemne stolce, skłonność do siniaków, wypadanie włosów z głowy, nagła utrata masy ciała oraz zaburzenia widzenia, zwłaszcza nocą. Może się także pojawić dyskomfort w jamie brzusznej. Najczęstszym połączeniem objawów jest biegunka, niedokrwistość i utrata masy ciała. Czasami jednak, paradoksalnie, u niektórych osób, zespół upośledzonego wchłaniania może prowadzić do otyłości, gdy tłuszcze gromadzą się w tkankach i nie są właściwie wykorzystywane przez organizm. 

Przyczyny zespołu upośledzonego wchłaniania
Czynniki, które mogą przyczynić się do zaburzenia trawienia to brak odpowiednich enzymów trawiennych, alergia na niektóre produkty spożywcze, dieta uboga w składniki odżywcze takie jak witaminy z grupy B, które są potrzebne do produkcji enzymów trawiennych, choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, dróg żółciowych, które powodują brak podstawowych enzymów i żółci. Mimo, że każdy rodzaj substancji odżywczych może wywoływać zespół złego wchłaniania, najczęściej powodują go tłuszcze. Te wszystkie czynniki mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych, zaburzeń trawienia i fermentacji niestrawionych pokarmów w przewodzie pokarmowym, a w konsekwencji do wzdęć, gazów, bólów brzucha i uczucia dyskomfortu.

Nawet, jeśli pokarmy są trawione prawidłowo, mogą występować inne problemy, które uniemożliwiają składnikom odżywczym wchłanianie do krwiobiegu. Jednym z takich problemów mogą być uszkodzone ściany jelita, które powodują: celiakia, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego - Crohna, zapalenie uchyłków, zespół jelita drażliwego, zakażenia pasożytnicze, nietolerancja laktozy, nadmierne spożycie alkoholu lub leki przeczyszczające (podobne efekty są widoczne po długotrwałych zaparciach lub biegunkach). Kolejnym problemem może być zbyt szybkie przejście substancji pokarmowych przez jelita, co prowadzi do wypróżnień zaraz po jedzeniu, przez co składniki odżywcze nie są wchłaniane przez organizm tylko wydalane, jako odpady. Inne problemy, które mogą spowodować, że jelita mają mniejszą chłonność to radioterapia, leczenie naparstnicą oraz operacje przewodu pokarmowego.

Inne czynniki, które mogą przyczynić się do problemów z wchłanianiem to nieodpowiednia dieta, nadmiar śluzu, który pokrywa jelita, zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit, niektóre leki, np. neomycyna, kolchicyna, cholestyramina; alergie pokarmowe oraz AIDS i nowotwory. Chorzy na AIDS są narażeni na zespół złego wchłaniania głównie przez biegunkę oraz obecność grzyba Candida albicans w przewodzie pokarmowym. 

Domowe sposoby leczenia zespołu upośledzonego wchłaniania:
? Spożywaj pokarmy bogate w węglowodany złożone i ubogie w tłuszcze. Włącz do swojej diety gotowany brązowy ryż, proso, warzywa i płatki owsiane.
? Stosuj aloes i miętę pieprzową, które wspomagają trawienie.
? Stosuj lucernę, korzeń mniszka lekarskiego, nasiona kopru włoskiego, imbir, pokrzywę, które są bogate w minerały i mogą pomóc we wchłanianiu substancji odżywczych.
? Pij świeże soki z ananasa i papai.
? Dodawaj do pokarmów czarny pieprz, który pomaga w trawieniu i wchłanianiu pokarmów.

Zapobieganie
? Unikaj spożywania dużych ilości posiłków naraz. Lepiej jeść mniejsze porcje, ale częściej.
? Unikaj spożywania mięsa i produktów mięsnych, gdyż są ciężkostrawne.
? Unikaj stosowania środków przeczyszczających, ponieważ powoduje to uszkodzenie jelita grubego.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.8/5, ocen: 8
Zespół upośledzonego wchłaniania, złego wchłaniania
Ocena: 75 % na 100%
Liczba opinii: 8

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Blok przedsionkowo ? komorowy
Bolesne miesiączki
Celiakia
Choroba Huntingtona, pląsawica Huntingtona
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Choroba Raynauda
Choroba Whipple’a, lipodystrofia jelitowa
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca , ChNS
Choroba wrzodowa dwunastnicy
Dializa otrzewnowa
Elektrolity
Enzymy trzustkowe
Fizjoterapia klatki piersiowej
Genotyp
Glikozydy nasercowe
Glutation
HIV
Immunoterapia, odczulanie
Jelito cienkie
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Rytm zatokowy
Spastyczność
Wirus
Zespół hemolityczno-mocznicowy, HUS, EHECTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj