Ciąża
lac. Ciąża
ang. PregnancyCiążą nazywa się etap rozwoju człowieka od poczęcia do narodzin. Poczęcie to moment zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki, po którym przykleja się ona do błony śluzowej macicy i stymuluje rozwój łożyska. Początkowo zarodek, z upływem czasu zmienia się w płód. Ciąża trwa zwykle 40 tygodni od dnia ostatniej miesiączki, jest podzielona na trzy trymestry, z których każdy trwa trzy miesiące, czyli razem- 9 miesięcy. Ciąża jest to stan, w którym kobieta, nosi w swojej macicy zapłodnione jajo, które z czasem zmienia się w zarodek, a następnie w płód. Ciąża kończy się porodem, czyli przyjściem na świat noworodka. 

Pierwszy miesiąc ciąży
Pod koniec pierwszego miesiąca, zarodek ma nie całe 2 cm długości i zaczynają się pojawiać zalążki niektórych części ciała, takich jak głowa, ręce, nogi oraz tułów. Ten mały organizm, przyjmuje i przetwarza składniki odżywcze, a wszelkie odpady eliminuje przy pomocy pępowiny i łożyska. Do końca pierwszego miesiąca zaczynają się także rozwijać wątroba i układ trawienny, a serce zaczyna bić.

Drugi miesiąc ciąży
W tym miesiącu, serce zarodka zaczyna pompować krew. Ponadto rozwija się układ nerwowy, w tym rdzeń kręgowy i mózg. Zaczyna się tworzyć szkielet, w którym pod koniec miesiąca pojawiają się komórki kości, oraz chrząstki. Rozwijają się także nogi i ramiona oraz widodczne stają się zmiany w kształcie twarzy. 
Trzeci miesiąc ciąży
W tym miesiącu, zarodek ma już 10 cm, a także większa jest jego waga. Naczynia krwionośne są już prawie w pełni rozwinięte, podobnie jest z podniebieniem. W trzecim miesiącu, twarz zarodka, zaczyna przybierać bardziej ludzki wygląd. Rozwijają się palce u rąk i nóg. Zaczynają się formować wszystkie ważne narządy wewnętrzne. Nerki w trzecim miesiącu ciąży są już w pełni rozwinięte i pracują, tak samo jest z sercem.

Czwarty miesiąc ciąży
Na tym etapie rozwoju, płód może kopać a także umie już połykać. Często jednak, kobiety będąc w czwartym miesiącu ciąży, mogą w ogóle nie odczuwać, że są w ciąży. Płód staje się coraz większy, słyszy, oddaje mocz i śpi. Wszystkie narządy wewnętrzne są już rozwinięte, ale będą stale rosnąć przez następne miesiące ciąży. Zaczynają się rozwijać brwi, włosy i skóra.

Piąty miesiąc ciąży
Płód w tym miesiącu jest już duży (20 ? 30 cm), a jego waga jest większa. Kobieta, zaczyna odczuwać ciężar związany z noszeniem dziecka. Wszystkie narządy są już rozwinięte, ale stale rosną. W piątym miesiącu, możliwe jest usłyszenie bicia serca dziecka przez stetoskop.

Szósty miesiąc ciąży
Dzieci przedwcześnie urodzone na tym etapie rozwoju, mają szanse przeżyć, mimo, iż czasami nie są do końca rozwinięte płuca. Skóra płodu jest na tym etapie zaczerwieniona oraz pomarszczona, a jego waga to ponad pół kilograma. Rozwój i wzrost dziecka w szóstym miesiącu jest bardzo szybki. Wszystkie narządy nadal się rozrastają. 

Siódmy miesiąc ciąży
Dziecko urodzone w siódmym miesiącu ciąży ma bardzo duże szanse na przetrwanie. Płód może ssać swój kciuk, ma otwarte oczy i porusza się. Jego rozwój jest coraz szybszy, a waga może przekraczać 1 kg.

Ósmy miesiąc ciąży
Dziecko w ósmym miesiącu ciąży jest bardzo duże i zajmuje już większość miejsca w macicy. Płód może się powoli przygotowywać do przyjścia na świat odkręcając się głową w dół do wyjścia. Waga dziecka w tym miesiącu to ponad 2 kg, a długość ciała od 40 do 45 cm.

Dziewiąty miesiąc ciąży
Zazwyczaj między 37 a 42 tygodniem ciąży, dziecko daje sygnały, że chce już wyjść na świat. Kobieta odczuwa skurcze macicy, odchodzą wody płodowe. Zdrowe dziecko powinno ważyć od 3 do 4 kg.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Ciąża
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Choroba refluksowa przełyku
Ciąża
Ciąża pozamaciczna
Dysplazja szyjki macicy
Kamica moczowa, nerkowa
Menorrhagia, obfite miesiączki
Mocznica, uremia
Niedobór witaminy C, kwas askorbinowy
Niskie ciśnienie krwi, niedociśnienie, hipotonia
Ostre zapalenie tarczycy
Pierwotny brak miesiączki
Rozszczep kręgosłupa, tarń dwudzielna
Rozwarstwienie aorty
Stłuszczenie wątroby
Aborcja, usunięcie ciąży
Dziedziczenie autosomalne recesywneTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj