Wirus brodawczaka ludzkiego, HPV
lac. HPV, Human Papilloma Virus
ang. HPV, Human Papilloma VirusWirus brodawczaka ludzkiego (HPV), jest to najczęściej przenoszona drogą płciową, infekcja zakaźna. Istnieje kilka typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Jedne mogą wywoływać powstawanie na narządach płciowych brodawek, podczas, gdy inne, wcale nie powodują żadnych objawów. Złośliwe formy wirusa brodawczaka ludzkiego mogą być związane z rozwojem raka szyjki macicy lub, rzadziej, raka penisa. Chory, może nie wiedzieć, że doszło do zakażenia, aż do momentu pobrania próbki wydzieliny z narządu płciowego, do przeprowadzenia wymazu, podczas którego ujawniają się nieprawidłowe komórki. 

Jak można zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego?
HPV może być przekazywany podczas kontaktów seksualnych z osobą zarażoną. Kontakty te obejmują zarówno seks normalny, jak i oralny oraz analny. Osoba zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego zwykle nie zauważa żadnych objawów i zmian w stanie zdrowia, często nawet przez kilka lat od zarażenia. U kobiet, jest to częściej spotykane, z tego względu, że brodawki pojawiają się na ścianach szyjki macicy, które nie są widoczne na zewnątrz.

W jaki sposób wirus brodawczaka ludzkiego jest rozpoznawany?
Lekarz, aby postawić diagnozę pobiera próbkę wydzieliny ze ścian macicy, a następnie umieszcza ją w odpowiednim płynie i obserwuje pod mikroskopem. Badanie może ujawnić nieprawidłowe komórki związane z rozwojem wirusa brodawczaka. Lekarz dzięki tej metodzie, może określić, jaki typ wirusa dotyczy danego pacjenta i rozpocząć odpowiednie leczenie.  Jeśli lekarz podejrzewa, że wirus brodawczaka spowodował rozwój komórek nowotworowych może dla pewności przeprowadzić kolposkopię (badanie, które polega na oglądaniu szyjki macicy przy pomocy kolposkopu, czyli soczewki powiększającej). Podczas tego badania lekarz może pobrać mały kawałek tkanki szyjki macicy, po to, aby sprawdzić czy rozwija się w nich rak. 

W przypadku mężczyzn nie ma typowych badań diagnostycznych. Najczęściej wirus brodawczaka objawia się widoczną brodawką na penisie, dzięki której można postawić diagnozę. 

Nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa na wirus brodawczaka ludzkiego. Jeśli został on rozpoznany, musi być regularnie kontrolowany, gdyż istnieje ryzyko, że doprowadzi do rozwoju raka. Pacjentom zaleca się przeprowadzanie badań cytologicznych, co 4 ? 6 miesięcy. U większości kobiet, HPV znika samoistnie, nie wywołując żadnych poważnych powikłań.

Jak wygląda leczenie wirusa brodawczaka ludzkiego?
Brodawki powstające na narządach płciowych mogą być leczone, jednak tylko przy pomocy lekarza. Nie należy ich usuwać na własną rękę środkami chemicznymi sprzedawanymi w aptekach bez recepty, które są przeznaczone do usuwania brodawek z różnych części ciała. Tego typu substancje nie są odpowiednie dla brodawek narządów płciowych, gdyż mogą podrażnić skórę.

Czy istnieje szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego?
Została wynaleziona szczepionka, która może zapobiec rozwojowi 4 typów wirusa brodawczaka ludzkiego u kobiet. Szczepienie to pozwala zapobiegać większości rodzajów wirusa, jaki pojawia się u pacjentów oraz występowaniu brodawek narządów płciowych.  Szczepienie powinno być po raz pierwszy przeprowadzone u dziewcząt, które jeszcze nie są aktywne seksualnie, najlepiej między 11- tym a 12- tym rokiem życia. Ogólnie szczepienie zaleca się osobom od 9. do 26. roku życia, gdyż wtedy przynosi ono zamierzone rezultaty.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Wirus brodawczaka ludzkiego, HPV
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
Choroby mózgu
Chłoniak
Dysplazja sromu
Dysplazja szyjki macicy
Grypa
Hipogonadyzm męski, pierwotny, wtórny, wrodzony
Kaszak, torbiel zastoinowa
Kleszczowe zapalenie mózgu
Leukopenia, leukocytopenia
Mononukleoza zakaźna, gorączka gruczołowa, angina monocytowa, choroba Pfeiffera, choroba pocałunków
Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
Opryszczka zwykła, pospolita, zimno, febra, HSV
Opryszczka, opryszczka pospolita, zimno, febra
Brodawka podeszwowa
Brodawki
Epidemia
HIV
Kręgosłup
Minerały
Pandemia
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Płyny ustrojowe
Resuscytacja krążeniowo ? oddechowa, RK-O, CPR
Wirus
Wirusowe zapalenie wątroby typu B, WZW B
Wirusowe zapalenie wątroby typu C, WZW C
Zespół hemolityczno-mocznicowy, HUS, EHECTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj