Chlamydia
lac. Chlamydiae
ang. ChlamydiaChlamydia to rodzaj bakterii, którym można się zarazić podczas kontaktów seksualnych z osobą zainfekowaną. Poza tym może być przeniesiona z matki na dziecko podczas porodu. Chlamydia to jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. 

Jakie są objawy chlamydii?
Często, na początkowym etapie rozwoju, chlamydia nie wywołuje żadnych widocznych objawów, dlatego też, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są zakażone. Objawy pojawiają się najczęściej od tygodnia do trzech po zarażeniu i obejmują:
? Ból podczas oddawania moczu (często pieczenie),
? Ból podczas stosunków płciowych,
? Ból podbrzusza,
? Upławy u kobiet,
? Nieregularne miesiączki,
? Trudności z zapłodnieniem,
? Wydzielinę z penisa u mężczyzn,
? Ból jąder u mężczyzn.

Do zarażenia bakterią może dojść przez kontakt seksualny z osobą już zainfekowaną. Zwiększone ryzyko zarażenia, zarówno siebie, jak i innych występuje u osób, które uprawiają lub uprawiały seks z wieloma partnerami bez zabezpieczenia. Możliwe jest również zarażenie dziecka podczas porodu, jeśli matka jest nosicielem bakterii,.

Lekarz, aby sprawdzić czy doszło do zarażenia chlamydią pobiera wymaz z wnętrza pochwy u kobiet oraz prącia u mężczyzn. Ponadto, może zostać przeprowadzone badanie moczu na obecność tej bakterii. Nawet, jeśli nie pojawiają się żadne objawy, lekarz może stwierdzić przy pomocy tych badań, czy pacjent jest chory. Ważne jest, aby kobiety w ciąży zostały przebadane, gdyż chlamydia może być bardzo szkodliwa dla noworodków. Powoduje bowiem zapalenie płuc lub zakażenie oka, które może doprowadzić do trwałej ślepoty. 

Chlamydię leczy się odpowiednimi antybiotykami. Najczęściej są to leki podawane doustnie. Na czas terapii zaleca się także całkowite zaniechanie kontaktów seksualnych. Jeśli podawane antybiotyki wywołują reakcję alergiczną, jesteś w ciąży, pojawiła się gorączka, ból brzucha lub inne skutki uboczne, należy poinformować o tym lekarza. 

Jakie skutki może przynieść nieleczona chlamydia?
Jeśli chlamydia nie jest leczona, może rozprzestrzeniać się do pozostałych części ciała i prowadzić do dalszych uszkodzeń. Chlamydia, która dotknie oczy może spowodować w nich różne infekcje, a nawet, doprowadzić do trwałej ślepoty. U kobiet, zakażenie, może dotknąć macicę i jajowody. Powoduje to powstawanie blizn w ścianach tych narządów, a w konsekwencji niepłodność lub skłonność do rozwoju ciąży pozamacicznej. Kobiety w ciąży chore na chlamydię, mogą spowodować zarażenie swojego dziecka podczas porodu, co spowoduje u niego zapalenie płuc oraz zakażenie oczu, które może spowodować trwałą ślepotę. U mężczyzn, chlamydia, może rozprzestrzeniać się do jąder i prostaty. Powoduje to obrzęk, ból podczas oddawania moczu, gorączkę oraz ból w dolnej części pleców. 

Jak można zapobiec zarażeniu chlamydią?
Przede wszystkim, trzeba znać dobrze osobę, z którą prowadzi się kontakty seksualne. Jeśli dochodzi do przypadkowych zbliżeń z nieznajomymi, ważne jest, aby zawsze używać prezerwatywy. Jeżeli używasz środki plemnikobójcze, pamiętaj, że mogą one doprowadzić do podrażnienia ścian pochwy, przez co jest ona bardziej narażona na zakażenie chlamydią. Kobiety w wieku 25 lat i młodsze, które odbyły już każdy rodzaj seksu (oralny, analny i dopochwowy) powinny regularnie przeprowadzać badania na obecność chlamydii oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Chlamydia
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Chlamydia
Kiła, syfilis
Rzęsistkowica, trychomonadoza
Rzeżączka, tryper
Zapalenie mięśnia sercowego
Zapalenie spojówek
Zapalenie szyjki macicy
Ornitoza, papuzicaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj