Zespół aspiracji smółki
lac. Meconium aspiration syndrom, MAS
ang. Meconium aspiration syndrom, MASZespół aspiracji smółki to choroba, która obejmuje niedotlenienie wywołane powikłaniami wewnątrzmacicznymi podczas ciąży. Pierwsza wydzielina jelitowa noworodka jest to smółka, czyli ciemnozielona substancja, która składa się z komórek nabłonka jelit, śluzu oraz wydzieliny pochodzącej z jelit (np żółci). Wydzielina z jelit, błon komórkowych oraz składniki płynu owodniowego to trzy stałe elementy, jakie składają się na smółkę. Smółka w 85% do 95% składa się z wody. Smółka jest czysta, nie zawiera żadnych drobnoustrojów czy bakterii i to głównie odróżnia ją od normalnego stolca. Niebezpieczeństwo, jakie stanowi smółka pojawia się w momencie, gdy wydalana jest jeszcze podczas życia płodowego dziecka, do płynu owodniowego wewnątrz macicy. Czynniki, które mogą sprawić, że smółka zostanie przekazana do wód płodowych to niewydolność łożyska, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze matki, nadużywanie narkotyków i papierosów podczas ciąży. O zespole aspiracji smółki mówi się w momencie, gdy smółka jest wydalona przez dziecko przebywające jeszcze wewnątrz macicy lub w trakcie porodu. 

Smółka rozwija się, jako efekt stresu płodu wywołanego przez niedotlenienie lub nieprawidłowe odżywianie matki. Płód podczas rozwoju może błędnie interpretować pewne zdarzenia wewnętrzne, co może spowodować zwolnienie mięśni zwieracza odbytu i wydalenie smółki do macicy matki. Smółka w płynie owodniowym prowadzi do widocznych skutków. Przede wszystkim zmniejsza jego zdolność do obrony przed bakteriami a następnie zwiększa ryzyko okołoporodowego zakażenia bakteryjnego. Poza tym, smółka jest drażniącą substancją dla skóry płodu, przez co może doprowadzić do powstania rumienia. Najpoważniejsze powikłania jednak, są związane z niedotlenieniem. Może to być niedrożność dróg oddechowych, odma płucna oraz nadciśnienie płucne.

Niedrożność dróg oddechowych
Jednym z poważniejszych powikłań zespołu aspiracji smółki jest niedrożność dróg oddechowych. Częściowa niedrożność dróg oddechowych powoduje problemy z wdychaniem powietrza oraz poszerzanie się pęcherzyków płucnych, które pojawia się, jako efekt wzmożonej rozbudowy dróg oddechowych podczas wdechu w wyniku niedrożności. Nagromadzenie smółki w drogach oddechowych powoduje wywołuje problemy podczas wydechu, przez co gromadzi się tam powietrze, które może spowodować pękanie opłucnej, osierdzia lub śródpiersia.

Chemiczne zapalenie płuc
Enzymy, sole kwasów żółciowych oraz tłuszcze zawarte w smółce drażnią drogi oddechowe i ich miąższ, przez co dochodzi do uwalniania cytokin i powoduje rozproszone zapalenie płuc, które może się rozpocząć na kilka godzin po aspiracji. Utrzymujące się nadciśnienie płucne u noworodka. Wiele dzieci z zespołem aspiracji smółki może cierpieć na trwałe pierwotne lub wtórne nadciśnienie płuc, powstałe w wyniku długotrwałego stresu w macicy i pogrubienia naczyń płucnych. Mimo, iż smółka jest jałowa, jej obecność w drogach oddechowych może narazić dziecko na infekcję płuc. 

Przyczyny
Smółka to termin, jakim określa się stolec noworodka tuż po urodzeniu, zanim zacznie spożywać mleko matki. Czasami może się zdarzyć tak, że smółka zostanie wydalona przez dziecko jeszcze podczas życia płodowego wewnątrz macicy. Najczęściej ma to miejsce, gdy płód jest pod wpływem stresu ze względu na brak odpowiedniej ilości tlenu i krwi. Jeśli smółka przedostanie się do, otaczającego dziecko, płynu owodniowego, u płodu mogą się pojawić problemy z oddychaniem, gdyż mekonium (smółka), często dociera do dróg oddechowych. Może się tak stać wewnątrz macicy lub tuż po porodzie, gdy dziecko otoczone jest w całości płynem owodniowym. Smółka po porodzie także może blokować drogi oddechowe noworodka i wywołać trudności z oddychaniem z powodu stanu zapalnego i obrzęku płuc.

Czynniki ryzyka, które mogą wywołać stres u dziecka jeszcze podczas życia płodowego i spowodować wydalenie smółki:
? Cukrzyca matki,
? Długa, stojąca praca matki,
? Wysokie ciśnienie krwi matki,
? Niedotlenienie dziecka w macicy.

Objawy:
? Sinica u niemowlęcia (niebieskawe zabarwienie skóry),
? Problemy z oddychaniem:
- Całkowity brak oddechu,
- Bardzo ciężki oddech
? Wiotkość mięśni po urodzeniu.

Rozpoznanie
Przed urodzeniem, regularne monitorowanie stanu płodu może wykazać powolny rytm serca. Podczas porodu lub po nim smółkę można dostrzec w płynie owodniowym. Bardzo często, dziecko po porodzie, w przypadku, jeśli doszło do aspiracji smółki, musi otrzymać pomoc w oddychaniu. Taki noworodek otrzymuje zwykle niską ocenę w skali Apgar. Lekarz po urodzeniu, zwykle osłuchuje dziecko stetoskopem i jeśli doszło do aspiracji smółki, w drogach oddechowych da się usłyszeć zaburzenia oddechu oraz gruby i trzaskający dźwięk. Analiza krwi wykazuje jej niskie pH (kwaśne), gazów natomiast, niski poziom tlenu i dwutlenku węgla. Obraz z RTG klatki piersiowej niemowlęcia może wykazać niepełny lub bardzo chudy obszar płuc.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.8/5, ocen: 6
Zespół aspiracji smółki
Ocena: 57 % na 100%
Liczba opinii: 6

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Blok przedsionkowo ? komorowy
Bolesne miesiączki
Cholestaza ciężarnych
Choroba Huntingtona, pląsawica Huntingtona
Choroba Raynauda
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca , ChNS
Choroba wrzodowa dwunastnicy
Chłoniak
Ekshibicjonizm
Elektrolity
Fizjoterapia klatki piersiowej
Genotyp
HIV
Immunoterapia, odczulanie
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Rytm zatokowy
Spastyczność
Wirus
Zespół hemolityczno-mocznicowy, HUS, EHEC
Zespół niespokojnych nóg, zespół Wittmaacka-Ekboma, choroba EkbomaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj