Objawy ciąży
lac. Pregnancy symptoms
ang. Pregnancy symptomsNajczęstszym i praktycznie pierwszym objawem ciąży u większości kobiet jest zatrzymanie regularnej miesiączki, jednak zwykle obserwuje się także kilka innych oznak, które świadczą o poczęciu. Trzeba pamiętać, że dla każdej kobiety stopień zaawansowania i rodzaj objawów jest inny. Czasami zdarzyć się może tak, że u tej samej kobiety w kolejnych ciążach pojawiają się zupełnie różne oznaki, niż podczas wcześniejszych. Poniżej opisane są różne objawy, jakie występują najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. 

Zatrzymanie miesiączki
Brak miesiączki zwykle jest pierwszym objawem ciąży. Czasami jednak, może dojść do krwawienia lub plamienia między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten rodzaj krwawienia określa się krwawieniem implantacyjnym, które nie jest tak poważne i długie jak podczas miesiączki. W tej sytuacji pojawia się niewielka ilość krwi poprzez fakt przywiązywania się zapłodnionego jaja do ściany macicy.
Krwawienie podczas ciąży jest o wiele lżejsze niż obserwowane w trakcie regularnych miesiączek. W przypadku, gdy kobieta nie ma regularnych miesiączek, to niekoniecznie pierwszym objawem ciąży może być utrata miesiączki. Zwykle oznaki są zupełnie inne. Zatrzymanie miesiączki u kobiet, które zawsze regularnie miesiączkują, również w stu procentach nie potwierdza ciąży, gdyż bardzo często mają na to wpływ inne czynniki fizyczne i emocjonalne, które opóźniają i osłabiają okres. 

Obrzmienie, wrażliwość i ból piersi 
Uczucie obrzęku, tkliwość i ból piersi są bardzo często obserwowane podczas wczesnego etapu rozwoju ciąży. Zwykle, objawy te, są mylone z tymi, które pojawiają się tuż przed miesiączką. Kobiety często zauważają uczucie ciężkości i pełności w piersiach. Oznaki tego typu mogą się pojawić już między pierwszym a drugim tygodniem od poczęcia. 

Nudności i wymioty
Nudności i wymioty to kolejne z najczęściej występujących objawów świadczących o ciąży. Często mówi się o tzw. porannych nudnościach, gdyż faktycznie zaobserwowano, że zwykle objawy te występują u kobiet rano, jednak nie jest to reguła. W zależności od kobiety, nudności i wymioty mogą pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Pierwsze oznaki obserwowane są najczęściej między 2. a 8. tygodniem od poczęcia. Często takie reakcje organizmu wywołuje podwyższona, podczas ciąży, wrażliwość na różnego rodzaju zapachy. 
Na rozwój nudności ma wpływ wyższy poziom estrogenów obserwowany u kobiet w ciąży. Powoduje on, że żołądek jest bardzo wolno opróżniany ze spożywanych pokarmów i tym samym pojawiają się nudności. Mdłościom towarzyszy najczęściej awersja do spożywania niektórych pokarmów oraz zapachów, które wcześniej w ogóle nie powodowały żadnych skutków ubocznych. Nudności i wymioty ustępują zwykle na początku drugiego trymestru ciąży.

Uczucie głodu
Wiele kobiet podczas pierwszego trymestru ciąży cierpi na głód związany z konkretnymi produktami spożywczymi. Takie objawy mogą się utrzymywać nawet przez cały okres ciąży.

Zmęczenie i znużenie
Takie objawy są bardzo często spotykane podczas wczesnego okresu ciąży. Przyczyny tego typu symptomów nie zostały w pełni opisane, przyjęto jednak, że może mieć na to wpływ podwyższony poziom progesteronu. Należy pamiętać, że samo zmęczenie nie jest specyficznym objawem dla ciąży, więc może być oznaką wielu innych warunków zdrowotnych. 

Powiększenie brzucha, wzdęcia
Niektóre kobiety podczas pierwszego trymestru ciąży mogą doświadczać uczucia wzdęcia lub obrzęku brzucha, jednak przyrost masy ciała na tym etapie jest niewielki. Czasami mogą się także pojawiać delikatne skurcze brzucha, które przypominają ból związany z miesiączką. 

Częste oddawanie moczu
Kobiety, w pierwszym etapie rozwoju ciąży, mogą odczuwać częstą potrzebę oddawania moczu, zwłaszcza w nocy. Może dojść do nietrzymania moczu i jego wycieków podczas kaszlu, kichania czy śmiechu. Podwyższona potrzeba oddawania moczu może być wywołana przez różne fizyczne oraz hormonalne zmiany. Kiedy zarodek przyłącza się do macicy, dochodzi do produkcji hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, która odpowiedzialna jest właśnie za częstsze oddawanie moczu. Inną, rozwijającą się później, przyczyną częstego oddawania moczu może być nacisk wywierany na pęcherz poprzez rosnącą macicę. 

Podwyższona optymalna temperatura ciała
Wysoka temperatura obserwowana rano, tuż po przebudzeniu, jest kolejnym objawem początkowego etapu ciąży. Zwykle podwyższenie temperatury ciała następuje tuż po owulacji i trwa aż do następnej miesiączki. Utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała dłużej niż to zwykle ma miejsce, jest oznaką ciąży.

Zmiany w kolorze sutków
Kobiety w ciąży mogą zaobserwować pogłębienie się koloru w okolicy brodawki sutkowej, tzw. otoczka, a także, może się pojawić ciemna linia na brzuchu- od pępka do miejsca intymnego, tzw. linea nigra. Najczęściej tego typu zmiany ustępują jakiś czas po porodzie, chociaż czasami mogą pozostać już na stałe, jednak wtedy, są mniej widoczne. 

Melasma (ciemnienie skóry)
U niektórych kobiet podczas pierwszego trymestru ciąży można zaobserwować, tzw. maskę ciążową. Objawia się to ciemnieniem skóry na czole, nosie, górnej wardze oraz policzkach. Ciemnienie skóry, zwykle pojawia się po obu stronach twarzy. Lekarze określają tego typu objawy melasmą lub ostudą. Częściej takie symptomy występują u kobiet o ciemnej karnacji. Melasma jednak, może również pojawić się jako czynnik niezależny od ciąży. U kobiet, w których rodzinie są chorzy na ostudę, występuje większe ryzyko tego typu objawów podczas ciąży. 

Niekontrolowane zmiany nastroju, stres
Zmiany nastroju i stres są to często zauważane objawy u kobiet we wczesnym okresie ciąży. Zwykle pojawiają się nagłe wybuchy gniewu, złości oraz płacz. Za przyczynę podaje się w tym przypadku szybki wzrost poziomu hormonów. 

Bóle głowy
Niektóre kobiety podczas pierwszego etapu rozwoju ciąży cierpią na bóle głowy, które wynikają ze zmian w poziomie hormonów.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 2
Objawy ciąży
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Alergia pokarmowa
Alergia, szczepienia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Arytmia
Astma
Astma pyłkowa
Astygmatyzm, niezborność oka
Aborcja, usunięcie ciąży
Adenowirusy, wirusy DNA
Angiografia
Apraksja
Badanie serca
Biotyna, witamina H, witamina B7
Ból głowy
Ból w klatce piersiowej u dzieci
Brodawka podeszwowa
Bronchoskopia
Cewnikowanie serca
Chemioterapia
Choroby autoimmunologiczne, choroby autoimmunizacyjne
Choroby neuronu ruchowego
Dehydroepiandrosteron, siarczan dehydroepiandrosteronuTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj