Zespół HELLP, hemoliza, małopłytkowość
lac. HELLP syndrome
ang. HELLP syndromeZespół HELLP jest to połączenie kilku czynników chorobowych- uszkodzenia czerwonych krwinek, zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych oraz małej liczby płytek krwi.  Zespół HELLP jest to ciężkie powikłanie stanu przedrzucawkowego lub rzucawki (zatrucie krwi) podczas ciąży. Najczęściej występujące objawy choroby to złe samopoczucie, nudności, wymioty oraz ból w nadbrzuszu. Częste są również obrzęki w różnych częściach ciała. Zaobserwować można także obecność białka w moczu, podwyższone ciśnienie krwi. Czasami, jeśli stężenie cukru we krwi jest wysokie może dojść do śpiączki. 

Leczenie w początkowych fazach rozwoju choroby polega głównie na zapobieganiu krzepnięciom krwi. Jeżeli zespół HELLP rozwija się po 34- tym tygodniu ciąży konieczne jest bardzo szybkie podjęcie leczenia. 
Po porodzie stan zdrowia matki jest stale monitorowany. Zespół HELLP może bowiem powodować pęknięcia wątroby, niedokrwistość, krwotoki a nawet śmierć. Czasami choroba może się rozwinąć krótko po porodzie. Kobiety, które w przeszłości chorowały na zespół HELLP są narażone na pojawienie się jej podczas następnych ciąż. 

Przyczyny występowania zespołu HELLP są nieznane. Tak na prawdę każda kobieta w ciąży jest narażona na zachorowanie, jednak częściej pojawia się ona u osób, które mają problemy z ciśnieniem krwi. Większe ryzyko mają również kobiety, które są starsze niż 25 lat oraz te, u których pojawiały się pewne komplikacje podczas wcześniejszych ciąż. Podejrzenie zachorowania na zespół HELLP należy przyjąć, jeśli podczas ciąży pojawiają się bóle w prawej, górnej części brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, obrzęk, głównie na twarzy i rękach, uczucie zmęczenia oraz, rzadziej, krwawienie z dziąseł lub innych miejsc. W celu dokładnego potwierdzenia wystąpienia u kobiety zespołu HELLP, lekarz przeprowadza badanie krwi.
Leczenie zespołu HELLP wiąże się z koniecznością przyśpieszenia porodu. Zwykle, dzięki temu, kobieta kilka dni po porodzie wraca do zdrowia. W przypadku, jeśli choroba nie jest bardzo zaawansowana lekarz może zaczekać z porodem kilka dni. Stosowane są również leki, które mogą pomóc zarówno matce, jak i dziecku. Jeżeli dojdzie do krwawienia może się pojawić konieczność transfuzji krwi lub innych poważnych zabiegów. Czasami choroba może mieć śmiertelne skutki.

Nie ma sposobu, aby zapobiec zespołowi HELLP. Najlepszym sposobem, aby ułatwić leczenie i złagodzić postęp choroby jest informowanie o każdym niepokojącym objawie lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli podczas wcześniejszej ciąży pojawił się zespół HELLP, na pewno wystąpi także w trakcie następnej, zwykle jednak będzie o wiele łagodniejszy.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Zespół HELLP, hemoliza, małopłytkowość
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Blok przedsionkowo ? komorowy
Bolesne miesiączki
Choroba Huntingtona, pląsawica Huntingtona
Choroba Raynauda
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca , ChNS
Choroba wrzodowa dwunastnicy
Chłoniak
Ekshibicjonizm
Głuchota, utrata słuchu
Elektrolity
Fizjoterapia klatki piersiowej
Genotyp
HIV
Immunoterapia, odczulanie
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Rytm zatokowy
Spastyczność
Wirus
Zespół hemolityczno-mocznicowy, HUS, EHEC
Zespół niespokojnych nóg, zespół Wittmaacka-Ekboma, choroba EkbomaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj