Stłuszczenie wątroby ciężarnych, ostre
lac. Fatty liver of pregnancy
ang. Fatty liver of pregnancyStłuszczenie wątroby podczas ciąży jest to bardzo rzadka, ale poważna choroba, w której dochodzi do nagromadzenia się nadmiernej ilości tłuszczu w wątrobie. Tłuszcz zwykle odkłada się w wątrobie w postaci kwasów tłuszczowych i trójglicerydów, jednak jego zbyt duża ilość może powodować uszkodzenia wątroby. Zaawansowanemu stłuszczeniu wątroby podczas ciąży nie można w żaden sposób zapobiec ani go wyleczyć.

Przyczyny
Przyczyny stłuszczenia wątroby nie są znane. Uważa się, że hormony, które są w dużych ilościach wytwarzane podczas ciąży mają w tym swój udział. Ryzyko wystąpienia stłuszczenia wątroby w trakcie następnych ciąż jest bardzo małe.  Stłuszczenie wątroby nieleczone stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Może powodować niewydolność wątroby, niewydolność nerek, krwawienia wewnętrzne, poważne infekcje oraz zagrożenie życia zarówno matki, jak i płodu. Na szczęście im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym większe prawdopodobieństwo złagodzenia objawów i spowolnienia jej rozwoju. 

Objawy
Stłuszczenie wątroby ciężarnych najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. U każdej kobiety choroba objawia się inaczej. Najczęściej występujące objawy, to:

? Nudności i wymioty,
? Bóle brzucha, szczególnie w prawej górnej części,
? Złe samopoczucie,
? Ból głowy,
? Zmęczenie,
? Żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i białek ocznych).

Objawy stłuszczenia wątroby mogą przypominać inne choroby. W celu prawidłowego rozpoznania należy przeprowadzić badania lekarskie.
Rozpoznanie
Oprócz dokładnej rozmowy i badania palpacyjnego pacjenta, skuteczną metodą diagnostyczną jest biopsja wątroby (pobranie próbki tkanki wątroby do badania pod mikroskopem), jednak nie zawsze można ją wykonać podczas ciąży. Zwykle objawy choroby są na tyle jasno sprecyzowane, że można tylko na ich podstawie przedstawić diagnozę, ewentualnie badanie krwi może wykluczyć inne choroby, które wywołują podobne symptomy. Do diagnozy mogą być także wykorzystane badanie USG (technika obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i komputer do tworzenia obrazów naczyń krwionośnych, tkanek i narządów) oraz tomografia komputerowa (badanie, które wykorzystuje kombinację promieniowania rentgenowskiego i technologię komputerową do produkcji przekroju obrazów narządów wewnętrznych).

Leczenie
Kiedy choroba zostaje zdiagnozowana, konieczne jest, aby jak najszybciej doszło do porodu, po to, aby zminimalizować możliwe zagrożenia dla matki i dziecka. Kobieta kilka dni po porodzie może wymagać stałej opieki lekarskiej dopóki jej stan się nie ustabilizuje. W większości przypadków czynności wątroby wracają do normy kilka tygodni po porodzie.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Stłuszczenie wątroby ciężarnych, ostre
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Białaczka
Białaczka
Białaczka szpikowa, przewlekła
Cholestaza ciężarnych
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Choroba motylicza, fascioloza
Chłoniak
Czerwonka amebowa, pełzakowica, ameboza
Hemochromatoza
Hipotermia, ochłodzenie organizmu
Kardiomiopatia
Liszaj płaski, liszaj czerwony
Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby
Aminotransferaza alaninowa, AlAT, ALAT, ALT, GPT
Aminotransferaza alaninowa, AlAT, ALAT, ALT, GPT
Aminotransferaza asparaginianowa, AST, AspAT, GOT
Biopsja
Biopsja
Chelatacja, chelacja
Cholesterol
Dobry cholesterol, HDL
Epidemia
Erytropoeza
Glutation
Hemoliza, skaza krwotoczna
Immunoterapia, odczulanie
Lipoproteiny
Pomiar gamma ? glutamylotranspeptydazyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj