Cholestaza ciężarnych
lac. Intrahepatic cholestasis of pregnancy
ang. Intrahepatic cholestasis of pregnancyCholestaza ciężarnych to choroba, której najczęstszą przyczyną jest żółtaczka, jaka pojawia się w czasie ciąży. Najczęstszym objawem cholestazy ciężarnych jest świąd skóry, który zwykle rozwija się w trzecim trymestrze ciąży. Świąd początkowo dotyczy dłoni i stóp a następnie przenosi się na resztę ciała. Zwykle przez intensywne drapanie, na skórze pojawia się wysypka. Żółtaczka pojawia się od dwóch do czterech tygodni po wystąpieniu świądu. Po porodzie żółtaczka i świąd ustępują samoistnie. 
Przyczyny

Cholestaza ciężarnych wywołana jest głównie przez zakłócenia wydzielania żółci przez wątrobę. Najczęściej spowodowane jest to przez odkładanie się dużych ilości żółci w wątrobie, co powoduje, że poziom kwasu żółciowego w krwiobiegu wzrasta i jednocześnie odkłada się pod skórą wywołując świąd. Wzrasta również poziom cholesterolu, trójglicerydów i bilirubiny.  Jako czynniki, które powodują tego typu zaburzenia wymienia się dziedziczone geny oraz hormony. Kobiety, których matka lub siostra miały cholestazę ciężarnych są bardziej narażone na rozwój choroby. Hormony- estrogen i progesteron, również uniemożliwiają prawidłowy przepływ żółci przez wątrobę. 

Objawy
U kobiet z cholestazą ciężarnych może pojawić się brak apetytu, zmęczenie, tłuste stolce, ciemniejsza barwa moczu oraz dyskomfort. Często występują różnego rodzaju zakażenia dróg moczowych oraz niedobór witaminy K (gdy przebieg choroby jest dłuższy niż powinien).
Rozpoznanie
Diagnozę w przypadku cholestazy ciężarnych przedstawia się na podstawie badania krwi, które ma wykazać podwyższony poziom kwasów żółciowych oraz niektórych enzymów wątroby. Obecność świądu oraz wysypki również może pomóc podczas diagnozy. Czasami może być potrzebna biopsja wątroby lub USG.

Wpływ cholestazy ciężarnych na płód
Wątroba płodu ma ograniczoną zdolność do usuwania kwasów żółciowych z krwi. Zwykle jednak wspomaga się ona wątrobą matki. W przypadku, gdy zbyt duży poziom żółci odkłada się w organizmie kobiety, wątroba płodu może zostać uszkodzona. Cholestaza w trakcie ciąży powoduje u dziecka ciemne smółki (stolce pojawiające się w pierwszych dniach życia dziecka o nieprawidłowym składzie), przedwczesne porody lub poronienia. Z tych właśnie powodów kobiety z cholestazą ciężarnych powinny regularnie poddawane obserwacji.

Leczenie
Świąd występujący podczas cholestazy można wyleczyć za pomocą emolientów, leków przeciwhistaminowych lub ciepłych kąpieli. Leki zapobiegające wydzielaniu żółci takie jak kwas ursodeoksycholowy, cholestyramina i S-adenozylometionina mogą także przynieść ulgę w swędzeniu. Oprócz wyżej wymienionych metod, poleca się również stosowanie zastępczych dawek niektórych hormonów.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Cholestaza ciężarnych
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Cholestaza ciężarnych
Stłuszczenie wątroby ciężarnych, ostre
Pomiar gamma ? glutamylotranspeptydazyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj