Nudności i wymioty podczas ciąży
lac. Nausea and vomiting during pregnancy
ang. Nausea and vomiting during pregnancyNudności i wymioty podczas ciąży są to mimowolne, nieprzyjemne i bardzo często pojawiające się objawy, charakterystyczne dla początkowego etapu ciąży. Około 75% kobiet w ciąży doświadcza nudności i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży. Najczęściej pojawiają się one rano, dlatego określa się je jako poranne mdłości, chociaż wiele kobiet doświadcza tego stanu również w ciągu dnia. Nudności i wymioty zwykle nie stanowią stanu zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, chociaż zdarzają się przypadki, że długotrwałe wymioty powodują pewne powikłania i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Przyczyny
Lekarze nie wiedzą dokładnie, co jest przyczyną nudności i wymiotów pojawiających się w trakcie ciąży. Zastanawiające jest również to, że nie u wszystkich kobiet występują takie objawy. Jako jeden w powodów specjaliści podają zmiany hormonalne, jakie mają miejsce szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nudności i wymioty w ciąży, jeśli mają problemy z gruczołem tarczycy. Bardzo poważne wymioty i nudności mogą się pojawić u kobiet, które już kiedyś rodziły.

Leczenie 

Wymioty u kobiet w ciąży powodują ogromne osłabienie i zmęczenie, a także zaburzenia emocjonalne. Na szczęście istnieje kilka prostych metod, dzięki którym można je osłabić lub im zapobiec. 
Przede wszystkim, ulgę może przynieść spożywanie pokarmów częściej, ale w mniejszych ilościach. Pomocne może być na przykład zjedzenie kilku krakersów i napicie się wody przed wstaniem rano z łóżka. Niektóre kobiety zauważają także zmianę po zastosowaniu witaminy B6.
Pokarmy tłuste oraz ostre z pewnością przyczyniają się do występowania nudności i wymiotów w trakcie ciąży. Zdrowa i zbalansowana dieta jest w tym przypadku bardzo ważna i pomocna. Ciężkostrawne produkty charakteryzują się również tym, że podczas ciąży, przez bardzo długi czas zalegają w żołądku powodując uczucie dyskomfortu. U niektórych kobiet, uczucie nudności i konieczność wymiotowania powodują różne zapachy. Dla jednych będzie to zapach owoców, dla innych czosnku, jaj lub kawy. W takich sytuacjach, jeśli uda się rozpoznać czynnik wywołujący niepożądane reakcje, należy całkowicie usunąć go ze swojego otoczenia. 

Inne metody zapobiegania wymiotom to unikanie imbiru oraz metody leczenia akupresurą. Mogą to być różnego rodzaju masaże rozluźniające, dzięki którym nudności i wymioty mogą całkowicie zniknąć. Jeśli wymioty są bardzo poważne, kobieta prawdopodobnie będzie musiała zostać w szpitalu, gdzie zostanie przeprowadzona terapia doustna lub dożylna. Pomaga to zapobiegać odwodnieniu oraz zapewnia prawidłowe odżywienie. Są to jednak bardzo rzadko spotykane sytuacje. Zwykle wymioty i nudności w czasie ciąży nie sprawiają aż takich utrudnień w funkcjonowaniu oraz łatwo je wyleczyć.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Nudności i wymioty podczas ciąży
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Albinizm, bielactwo
Alergia pokarmowa
Alergia, szczepienia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Anorgazmia
Arytmia
Astma
Astma pyłkowa
Astygmatyzm, niezborność oka
Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Aborcja, usunięcie ciąży
Abulia, zanik, brak woli
Akatyzja
Aminotransferaza alaninowa, AlAT, ALAT, ALT, GPT
Angiografia
Badanie dopplerowskie, badanie metodą Dopplera, ultrasonografia
Badanie echokardiograficzne, ultrasonografia serca, UKG
Badanie serca
Bezsenność, agrypnia, asomia
Białko C- reaktywne
Biegunka, rozwolnienie
Biopsja
Biopsja mięśnia sercowego, biopsja serca
Biopsja tarczycy
Biotyna, witamina H, witamina B7Tagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj