Stulejka, zwężenie napletka
lac. Phimosis
ang. PhimosisStulejka jest to problem pojawiający się wyłącznie u mężczyzn, który polega na niemożności ściągnięcia napletka z żołędzi penisa. Można rozróżnić dwa rodzaje stulejki- wrodzoną, fizjologiczną, która występuje u noworodków i niemowląt oraz wtórną, jaka pojawia się po okresie dojrzewania.  Innym podobnym problemem pojawiającym się u mężczyzn jest załupek, który polega na tym, że napletek nie może powrócić z powrotem na żołądź prącia. Zwykle jest to dolegliwość u mężczyzn nieobrzezanych. Stulejka wrodzona, fizjologiczna spowodowana jest zrostami powstałymi między warstwą nabłonka wewnątrz napletka a żołędziem prącia. Te zrosty spontanicznie znikają wraz z wiekiem, więc stulejka ustępuje. 

Niski poziom higieny, powracające stany zapalne żołędzi i napletka oraz powierzchowne owrzodzenia prącia prowadzą do powstawania blizn na napletku i w efekcie do pojawienia się wtórnej stulejki. Używanie siły do ściągnięcia napletka może powodować pęknięcia i rozwój blizn. Osoby starsze, u których występuje stulejka, tracą elastyczność skóry penisa oraz mogą mieć problemy z erekcją. Pacjenci, którzy cierpią na problemy ze stulejką, są narażeni również na rozwój załupka. W sytuacji, gdy napletek został ściągnięty z żołędzi prącia siłą, może się pojawić problem z jego powrotem na główkę penisa. Ryzyko rozwoju załupka może wywoływać także przekłuwanie (piercing) napletka, które powoduje obrzęk i ból.

Przyczyny i czynniki ryzyka rozwoju stulejki 
Stulejka rozpoczyna się od infekcji napletka. W przypadku, gdy owa infekcja jest nieleczona, powoduje, że napletek pęcznieje, co w konsekwencji prowadzi do takiego obrzęku, że nie ma możliwości, aby go wprowadzić z powrotem na żołądź.  Stulejka jest wynikiem powtarzających się infekcji, takich jak powierzchowne owrzodzenie prącia. Zwykle również pojawia się, gdy mężczyzna nie utrzymuje higieny w miejscu intymnym, co powoduje, że pod napletkiem gromadzą się duże ilości bakterii. W końcu skóra prącia podczas nieleczonych infekcji staje się twarda i nieelastyczna, co sprawia, że napletek przytwierdzony jest mocniej do żołędzi. Bakterie rozprzestrzeniają się tworząc świerzb i rozwijają się nowe zakażenia. 
Objawy
Stulejka powoduje, że napletek staje się zaczerwieniony, powiększa się i mogą się z niego wydobywać różne płyny.

Rozpoznanie
Zwykle lekarz przedstawia diagnozę na podstawie bezpośredniej obserwacji zmian występujących na prąciu.

Leczenie
Niektórzy mężczyźni całkowicie ignorują obrzęk i zaczerwienienie napletka. Do lekarza udają się dopiero wtedy, gdy poczują ból lub zaobserwują wyciek płynu z napletka. Infekcja może być kontrolowana przez antybiotyki. Mogą także pomóc gorące kąpiele, albo niewielkie nacięcia napletka, w celu jego uwolnienia. Czasami lekarze wykonują operacje napletka, która polega na zwiększeniu jego średnicy bez wycinania go. 

Ostatecznością są zabiegi obrzezania, które odbywają się przy znieczuleniu ogólnym. Obrzezanie polega na całkowitym usunięciu napletka, co powoduje przede wszystkim zmianę w wyglądzie penisa. Po obrzezaniu dobrze jest utrzymywać miejsce nacięcia z dala od moczu, gdyż może to powodować ból. W okresie regeneracji po operacji warto również dużo odpoczywać i nie wykonywać żadnych niepotrzebnych ruchów, ponieważ sprawia to ból. Zazwyczaj po tym czasie ból przechodzi i wszystko wraca do normy. Zwykle dzięki takim zabiegom, u mężczyzn nie pojawiają się już nigdy problemy z prąciem. Rzadko kiedy obserwuje się jakiekolwiek powikłania po obrzezaniu.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.8/5, ocen: 4
Stulejka, zwężenie napletka
Ocena: 55 % na 100%
Liczba opinii: 4

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Stulejka, zwężenie napletkaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj